Jagaspace

Kirjutas ivo
17-12-2010

Sel pühapäeval, 19. detsembril jõuab Tallinnasse Nigeeria päritolu afrobiit-staar, maailmakuulus trummar ja Fela Kuti bändiliider Tony Allen koos võimsa 10-liikmelise peobändiga. Meeleoluka õhtu Rock Cafés avab hüpnootilist aafrika ja aasia mõjutustega muusikat viljelev uus Eesti bänd Jagaspace. Bändi koosseisus astuvad üles Paavo „Paf“ Eensalu, Kirtana Rasast tundud Kaushalya ja Alexander Kardaš ning DJ Tapecut elektroonikal. Kuna bändi kirjeldus ning helinäited tekitasid kuhjaga huvi, siis tüütasin härra Eensalu paari kiire küsimusega.

Alustuseks, mulle väga meeldib Jagaspace inglisekeelne "sounds like" kirjeldus. Kas võiksid selle öelda sama säravalt lugejale eesti keeles?
Vana hea prantsuse film, mis uurib India elektrimillimallikate armuelu Austraalia korallrahudel, mida on filminud pahaaimamatud Eesti koolilapsed ekskursioonil Zojusmultfilmi.

Teie laulja Kaushalya hääl kõlab viies erinevas keeles. Kas keeltevalik on kuidagi teadlik või millest see tuleb? Mis on teemadeks ja üldiseks taustaks-lähtepunktiks sõnadele?
Keelevalik lähtub esiteks Jagaspace’i liikmetest – integreerime siin väga edukalt eesti ja vene temperamente, siis tuleb mängu meie austus India filosoofia vastu, sealt sanskritikeelsed mantrad, lisaks kõlab kõrvale mõnusalt prantsuse keel ja ega tänapäeval saa läbi ka inglise keeleta. Sõnad on põhiliselt Kaushalya ja Sasa looming, natuke ka Mathura lüürikat. Teemadeks on punased moonid, lennukid, udu, rebased, metsikud hobused, algenergiad ja müütilised tegelased, kes meid parajasti inspireerivad.

Samuti, pean ütlema, et instrumentide valik on huviäratav – Indiast pärit harmoonium, Austraalia digeridoo, Aafrika trummid, 70-ndate kosmilised analoogsüntesaatorid, sämpler… Miks just selline valik? Ja kuidas siia mahuvad veel loodushelid?
Noh, neid me oskame enamvähem mängida:) Teinekord kasutame tegelikult hea meelega teisigi instrumente – kellamäng, melodica, lasteklaver, kõikvõimalikud rütmipillid, nagu cajun, udu-trumm jne.
Lisaks teatud soundide niisama fännamisele paelub meid ka idee erinevate kultuuride ja vibratsioonide ühendamisest, et leida see miski, mis on igal pool ühine. Meile valmistab lõbu kõikvõimalike piiride lahustamine nii enda seest kui väljast, et saaks tekkida selline lihtne vaba voolamine. Mõnikord õnnestub see paremini, mõnikord jälle halvemini. Aga peab ütlema, et selline piiritus, kui see juhtumisi tekib, on üks mõnusaimaid asju, mida annab üldse kogeda, eriti kui transpordivahendiks on vaid helid.

Midagi ehk pühapäevase kontserdi kohta?
Muusika pole meie jaoks pelk meelelahutus. Pigem vastupidi, meile meeldib lennutada iseend ja kutsuda ka publikut just sellisele väljasõidule, kus võiks kohtuda iseendaga, ehk siis saada ühendus oma meele, keha ja hingega. Milleks neid lahutada:) Muusika kui meditatsioon – kogu elu kui meditatsioon. Seekord lisab trummidel särtsu Kalle Kindel (Svjata vatra, Wrupk urei jne). Iga kontsert kipub meil olema erinev, eks paistab, mis tekib.

Vaata-kuula järgi:
http://www.myspace.com/jagaspace/

Pühapäevase kontserdi teema:
http://www.rada7.ee/?s=f&k=1&id=44349

Veel artikleid