Intervjuu Venemaa melanhoolse indie-popi duoga IFWe

Kirjutas Birchess
27-06-2011

2. juulil astub Kilingi-Nõmme linnakeses toimuval Ilusa Muusika Festivalil Schilling teiste seas üles melanhoolne Venemaa indie-popi duo IFWe.

IfWe koosneb kahest vennast – Mihhail ja Aleksandr Pletnevist, kes elavad Peterburis ja laulavad merest, päikesest, lapsepõlvest ja muidugi armastusest. Nad mängivad melodramaatilist, nostalgilist lo-fi poppi ja kirjutavad laulusõnu ainult vene keeles. Nende muusika on väga ligipääsetav ning näib omavat kohest hingesulatavat efekti.

Mihhail ja Aleksandr alustasid oma bändiga tõsisemalt alles tänavu talvel, kuid muusikaga on nad tegelenud juba ammu. Lisaks muusika loomisele orgunnivad nad Peterburis pidusid, kus ise mängivad haussi ja muud moodsat muusikat ning peavad blogi Russianadults.com, mis eksitavast nimest hoolimata ei paku erootilist sisu, vaid kust leiab ilusat uut muusikat nii Vene- kui välismaalt. Rada7 küsimustele vastab vennastest vanem – Aleksandr. Küsis Sandra Kosorotova (DJ-duo Birchess).

S: Siitpoolt vaadates tundub, et viimasel ajal on pildile ilmunud palju häid vene artiste. Millest see tõus võiks põhjustatud olla?
A: Pole kindel, kas see üldse nii on. Võib vast rääkida alles omapärase vene indie-skene tekkimise esimestest märkidest. Seni oli vaid üks suund – Euroopa saundi õnnestunum või ebaõnnestunum jäljendamine. Tänu internetile ja muusika vabamale levikule oli meil mingil hetkel umbes miljon bändi, kes kõlasid nagu Arctic Monkeys. Nüüd ollakse sellisest toorest jäljendamisest tüdinud ning on hakatud otsima mingit oma erilist saundi. Aga mind paneb imestama, et teie Eestis tunnete huvi venekeelse muusika vastu, teil on ju seal Euroopa!

S: See on mingi nostalgia vist.
A: Täpselt. Aga no ikka tore, kui meeldib. Me ise ei kuula üldse vene bände, kes inglise keeles laulavad – ei saa neist aru.

S: Soovita mingeid häid vene bände, keda võiks Eestisse tuua.
A: Pompeya on hetkel pop, nad on nagu järgmine Tesla Boy. Väga hea ja hetkel veel vähetuntud bänd on сИста. Julgen soovitada ka instrumentaalmuusika projekti The Myriads.

S: Oled jõudnud ka teisi Schillingu esinejaid kuulata?
A: Muusika täpselt minu maitsele. Mõnus mittekommertslik folk-esteetika. Eriti head on need Inglismaa tüübid.

S: Kuidas Peterburis baaride ja klubidega on?
A: Meil on palju loomulikult baare, aga hetkel on demograafiline kriis, täpsemalt selle tagajärjed. 1990ndate sündivuse langusе tõttu on Peterburis praegu väga vähe noori inimesi, seepärast on baarid tühjad, klubisid pole peaaegu üldse, pole ka kontserte ega bände, kõik on rahulik.

S: No meil siin ka suurte reivide aeg on möödas. Aga üldisemalt, kas sulle meeldib Venemaal elada?
A: Ei, meil on kinnisidee põgeneda nii ruttu kui võimalik, mis iganes suunas. Siin on poliitiline, kultuuriline ja sotsiaalne kriis. Aga Peterburg on kõigest hoolimata parim linn Venemaal, nii et tule külla, kuni me veel siin oleme 🙂

S: Mida on teilt järgmiseks oodata muusikalises plaanis? Kas püüate tabada mingeid trende?
A: Üritame mitte. Oleme melomaanid, kuulame kõike meie jaoks uusi ja huvitavaid asju, olgu nad siis parasjagu moodsad või mitte. Kõik see muidugi mõjutab meie saundi, aga tähtsamad on ikka laulud ise. Saundi nüansid võivad muutuda, aga laul jääb samaks – võime neid esitada akustiliselt, ühe kitarri saatel või kui vaja, siis ainult trummimasina saatel.

S: Ja lõpetuseks….tead mingeid anekdoote eestlastest?
A: Kasiino. Rulett. Krupjee on eestlane: "Võetakse vastu panuseid. Homseks."

Kuula ja tõmba legaalselt:

IfWe kaks veebi-EP-d: http://soundcloud.com/ifwe
Veel head uut vene muusikat:www.russianadults.com

Festivalist Schilling pikemalt: http://schilling.ee
Festivali teema radaseitsmes: http://www.rada7.ee/yritus/53409/

Veel artikleid