Lauri- Dag Tüür on noor ja andekas muusik ning helilooja, kes annab Plektrum Festivali raames oma soolokontserdi. Koos Tüüri loominguga saab kuulda ka Glitterbugi ning Iisraeli visuaalikunstnik Ronni Shendarette’i. Nende koostöös tuleb ettekandele neljaosaline heliteos "Egress", mis on mõeldud elektroonilistele ja keelpillidele ning on kokkuvõttes kolmkümmend minutit täis hüljatust ja kõledust. Teos jutustab lõplikust, pöördumatust
lahkumisest – muusikalisest teekonnast üle lagedate maa-alade ja tühjade hoovuste.
Glitterbug ja Ronni Schnedar
Kirjelda algatuseks lühidalt oma uut loomingut.
Ma olen üsna kehv stiilides orienteeruja, aga mõistan siiski vajadust enda loomingut paari sõnaga kokku korjata. Ma siis ütlen arendatud ambient. Seisundimuusika, mida aeg-ajalt painutab dramaturgiakaar.
Mida kuuleb Lauri- Dag Tüüri projekti esmaettekandel sel laupäeval Plektrum Festivalil? Mida on publikul oodata?
Paranduseks märgin siin, et sellesinase sooloprojektiga olen ma juba mõned korrad avalikult esinenud. Esitan muusikat, mida viimastel aastal olen kirjutanud ja lisaks segan vahele ka mõned improvisatsioonilised elemendid.
Mis nime sooloprojekt kannab?
Ma ei ole näinud praegu vajadust mingit nime välja mõelda. Laval olen üksi ja muusikat esitan oma nime all.
Oled osalenud väga erinevaid stiile viljelevates bändides, Melmac, Luarvik Luarvik on üsna kauged teineteisest. Miks just sellised stiililised valikud? Millist muusikat sa kõige parema meelega ise teed?
See on nii kujunenud. Mõlemasse bändi on mind mängima kutsutud ja mõlemas bändis mängisin ma suure rõõmuga. Ma ei ole kunagi olnud jäägitult ühe muusikastiili austaja. Ja muusika, mida praegu teen on tõenäoliselt sulam sellest, mis mulle muusika erinevatest stiilidest on külge jäänud.
Mis on sind ja sinu loomingut muusikaliselt kõige enam mõjutanud?
Midagi nii konkreetselt on üsna raske esile tuua. Mõjutajaid on väga palju. Ma ei ole ka väga püsivalt kellegi austaja kunagi olnud. David Sylvian on selline artist, keda ma olen väga palju kuulanud ja kuulan senimaani huviga. Pillimehena on tõenäoliselt Terje Rypdal mind kõige rohkem mõjutanud.
Millest kogud inspiratsiooni?
Väga palju inspirastiooni pakub loodus, metsades ja randades uitamine. Paljud lood on saanud esmase impulsi mingist momendist looduses. Samuti võivad kunstielamused olla väga inspireerivad. Gaspar Noe “Enter The Void” andis tõuke loo kirjutamiseks. Ühele teisele loole on olnud inspiratsiooniallikaks Haruki Murakami “Kafka mererannas” kirjeldatud maagiline mets, mis, kui nüüd meenutada, segunes minu peas veidi Lars von
Trieri “Antichristis” kujutatud metsaga.
Millist muusikat sa üldse ei kannata?
Raske on öelda, mul ei ole juba aastaid televiisorit ja raadiot kuulan võrdlemisi vähe, nii et kusagilt midagi peale ei suru. Ma kuulan üldse vähe muusikat praegu ja kui kuulan, siis ikka sellist, mis meeldib.
Mis oli viimane tõeliselt hea muusikapala, mida kuulasid?Miks?
Viimane oli Taavi Tulevi sulest Stalkeri festivalil. Ma ei oska kahjuks öelda, mis on selle pala nimi.
Mida sa arvad laupäeval koos sinuga lavale tulevast Glitterbugist ja nende loomingust? Kuivõrd sa nende loominguga kursis oled?
Nende loominguga olen nii palju kursis, et ma vaatasin ja kuulasin neid linke, mis Sten Saluveer mulle saatis. Tõotab tulla elamuslik kontsert.
Mida tähendab Plektrum Festival sinu jaoks?
Palju huvitavaid üritusi huvitavates asukohtades.
Lisainfo:
ürituse kodulehel – http://plektrumfestival.com/
rada7 – http://www.rada7.ee/yritus/55633/