22.märtsil ilmus retrofuturistliku Kosmofoni esikalbum “Kosmofon”, mis võtab kaheksa looga kokku instrumentaal-koosseisu loomingu ajavahemikus 2009-2011. Lugude autorid on Martin Laksberg ja Rasmus Lill, kes ühtlasi ongi bändi alustalad 2008. aastast.
Kunagi „sündinohikute“ naljana alustanud bänd on viimastel aastatel oluliselt tõsinenud ja muusikaliselt nii laiusse kui kõrgusse arenenud, kuid bändiliikmete enda kriitiline meel ei lase neil pärast debüütalbumit maha rahuneda – pigem leiavad Martin ja Rasmus, et album on kokkuvõte ühest perioodist ja nüüd saab edasi minna järgmise juurde – alustatakse uue loomingu tootmisega.
Kui teie muusika oleks ajalooline tegelane, siis kes?
Ilmselt Kopernik. Kosmofoni kohta on hetkel palju öeldud, et me ei kõla "popilt". Ühtlasi on meie debüütalbumi läbivaks teemaks astronoomia. Kopernik oli samamoodi mittepopp astronoom, kes uskus heliotsentrilisse päikesesüsteemi. Meie Helioseks on ilmselt veteransündid.
Kas tulnukad on olemas?
Ilmselt küll. Ma vist nägin ühte just hiljuti akna taga – üks silm oli ühel, teine teisel pool pead, oli vaimustuses, et tal on nina. Ta üritas minu käest küsida, kas mul ka nii on.
Kõige halvem kontsert?
Mingi räme viiulijura läbi kitarrivõimenduse, sämpeldatud on automootorit ja laval tapetakse kirvega sündimata jäänud lapsi. See oleks vist küll kõige halvem kontsert.
Lemmik lugu plaadilt?
Eks nad kõik ole mingil hetkel lemmikud olnud aga Kvasari mitmekülgsus teeb ta kõige põnevamaks looks plaadil.
Parim lugu plaadil?
Dim Star. Kõige orgaanilisemalt tehtud lugu, mille loomisel oli kõigil oma roll. Basstrumm on sämpeldatud Tujiko Noriko ühest loost ja täiesti uppi keeratud. Loo kõla on ilmselt kõige küpsem, sest vanemad lood nagu Barnard 33 sündisid üsna kaalutlemata trummimasina tampimisest ja pullitegemisest. Ilmselt on kõige paremad lood veel tulekul.
Plaadi väljaandmine võttis kuuldavasti aastaid aega. Kas olete selle üle lõppkokkuvõttes õnnelikud, et muusika nüüd viimistletum on? Või millal üleüldse plaat välja anda? Millal muusika valmis on, et see avalikult talletada?
Oleme muidugi õnnelikud. Kaua tehtud kaunikene. Plaadi võib Eestis välja anda igaüks siis kui tahab, kätte võtmise küsimus. Meil tuleb muidugi selle eest mänedžer Natalie Metsa tänada, et ta ärgitas meid tööle ja ajas kogu asjaliku poole joonde. Muusika on valmis talletamiseks siis, kui ta on lõpetanud dialoogi iseendaga ja on valmis astuma dialoogi teistega. Selle albumi valmimine kindlasti lõpetas Kosmofoni vanaaegkonna, nüüd on aeg reformideks ja värskemateks lahendusteks.
Millist Eestit te tahate?
Me tahame näha Eestit kosmoseriigina.
Kus Kosmofon praegu on? Kas Kosmofoni süstik on jõudnud lõpp-punkti või läheb reis edasi? Kas reis võib kesta aastakümneid?
Kosmofon on ühe ajastu lõpus. Reis läheb edasi – süstik jääb samaks, aga kütust vahetame. Oleme selle reisi jooksul palju juurde õppinud. Albumi ilmumine on nagu äike pärast pikka palavust – lõi õhu selgeks, meele värskeks.
Kas Bachile meeldiks teie muusika? Miks?
Meeldiks kindlasti. Bach õppis ja uuris oma elu jooksul erinevat muusikat nii palju, kui ta jõudis. Tal oli põhjatu huvi muusika vastu. Kosmofoni muusikast leiab ta kindlasti midagi tuttavat – ta ise oli ju nagu maailma esimene sämpler, painutas ja väänas noote igatepidi. Ka meie muusikas on palju põnevaid harmooniaid, mis talle kindlasti maitseksid.
Kas on Kosmofon?
Jah, on.
Milleks on Kosmofon?
Kosmofon on algupäraselt varjunimi missioonile, mille käigus otsitakse süvakosmosest uut dimensiooni muusika defineerimiseks. Selleks ta ongi.
Keda te tahaksite enda bändis näha kõigist maailma inimestest kes kunagi elanud? Või on praegu tasakaal perfektne? (kogu meeskond, mitte ainult pillimehed)
Tahaks ühte meest, kes on alati publiku hulgas ja keegi ei tea, et ta on tegelikult meie bändis.
Kosmofoni saab esinemas näha Tallinn Music Weeki raames 30.märtsil kell 22.30 Rock Cafes.
Kosmofon: http://www.rada7.ee/artist/kosmofon ; http://tmw.ee/artist_2012.php?nid=12
Ürituse info: http://www.rada7.ee/yritus/60678