Foto: Karlis Kastaneeda
Mürase rockbändi Zahir uus stuudioalbum “What Noise?” täna Rada7.ee eelkuulamises!
Aastast 1993 kuulaja kõrvu lukustanud Zahiri eelmise stuudioalbumi “Green Means Go” (2007) ja Marko Mägiga koostöös valminud “Maitsestatud kanad” (2012) järel on Zahir mürale vindi peale keeranud, sest uuel plaadil on tavapärasele Zahiri koosseisule (Tambet Jurno, Raul Reinup ja Margo Pajula) lisandunud kitarriga ka Maike Lond Malmborg (MIMproject, Zriamuli).
Lauri Urbi (St Cheatersburg) lindistatud ja Taavi “Taff” Aaviku masterdatud LP on kuulajatele kättesaadav nii vinüüli kui ka CD formaadis alates 20. maist. Albumi artworki autor on Mark Rennie, kujundas Jaan Evart. Bändi stuudios lindistatud plaadi väljaandja on Zahir ise. Plaadiesitluskontsert toimub 16. juunil Tallinnas. Jälgi reklaami!
Tänud kuulamast, kohtumiseni kontsertidel!
Muusika räägib muidugi enda eest, kuid palusime ka tehnilistel asjaosalistel sõna sekka öelda.
Lauri Urb räägib, et kuna ta miksis materjali, siis on muidugi seda juba oksendamiseni kuulanud, aga väga rahul, kuidas see lõpuks kõlab. “Isegi veidi üllatunud, et sellisest proovika live salvestusest nii hea saundi kätte sai. See ei ole eriti suur ruum ja Zahir ei mängi vaikselt, vaid pigem vastupidi – lammutab täiega, nii et kidrad sõidavad trummimikritesse sisse ja vastupidi. Ehitasin Tambetile paar kidraplokki, mis aitas kindlasti kaasa albumi üldisele helipildile. Tema saundi miksimisega oligi kõige keerulisem, sest see peaks kõlama nagu kitarr ja bass samaaegselt. Mõnes loos miksisin sisse oktaav madalamaks keeratud kitarri, et oleks piisaval bassine.”
Taavi “Taff” Aavik alustab kaugemalt, öeldes, et tal on olnud võimalus masterdada kahe Eesti väga omanäolise bändi sel aastal ilmuv väga hea plaat. “Loodetavasti tuleb neid veel, aga siiani siis kaks. Esimene neist oli Talboti “Magnetism” ja teine Zahiri “What Noise?”. Kui Magnetismi videosingel ilmus ja alustuseks plaadi ühele loole tuli kompressorid ja jutud taha aretada, siis olin väga meeldivalt üllatunud. Esiteks oli Talbotisse tempokat ja uudset "astumist" tulnud ja teiseks oli see väga hästi miksitud materjal. Samuti on trummid salvestatud Venemaal korralikus stuudios, kus kõik viimase peal tehnilised viled ja kellad olemas,” ning jätkab võrdlusega: “Kui nüüd "astumise" osa välja arvata, siis on “What Noise?” “Magnetismi” täielik vastand. Venemaa stuudios ei ole midagi salvestatud, küll aga on materjal nö lives sisse mängitud Vene tänaval, kus asub Zahiri prooviruum. Kasutusel on olnud käepärane ja odavapoolsem tehnika ja kindlasti ei ole plaat klassikalises mõttes "hästi" miksitud. Ma arvan, et Lauri, kes plaadi salvestas ja miksis, visataks Muusikaakadeemiast jalad ees välja, kui ta sellise tööga lagedale tuleks. Aga see kõik just teebki sellest plaadist selle, mis ta on – erilise. Ja fucking ägedalt erilise.”
Taff: Zahiri "What Noise?" on omanäoline nagu taunitõbine missivõistlustel. Kogu see kompott mõjus kohe nii värske ja uuena nagu see allesvalminud Putini limusiin.
“Kogu see kompott mõjus kohe nii värske ja uuena nagu see allesvalminud Putini limusiin,” kiidab Taff. “Tahaks öelda, et “What Noise?” kõlab nagu mingi spets välismaa asi, aga vot ei ütle. Minu arust on meie probleem see, et me tahame olla jube lahedad välismaa kutid ja võtame enda lääne eeskujusid liiga tõsiselt, samas kaotades sellega identiteeti. Kaotame omanäolisust nagu need Fruity Loopsi template’i "muusikud", laulupankadest lugusid ostvad "staarprodutsendid" ja Eesti riik. Aga ärgem muutugem kurvaks – Zahiri "What Noise?" on omanäoline nagu taunitõbine missivõistlustel. Ja kindlasti ei ole see surmtõsiselt tehtud muss, kuid samas tõmbab ohtlikult kananaha ihule. Minu arvates see, mis seal muusikaliselt ja helinduse poole peal toimub, on vägagi reeglitevastane. Mis omakorda sundis mind enda professionaalset kretinismi korralikult taltsutama. Urb ütles küll, et kui midagi vaja miksis muuta, andku ma teada, aga see ei tundunud nagu kuidagi teema. Jah, palusin küll kohe trummide miksi eraldi saata ja lisasin neid masterisse attacki pärast, aga seda teen ma parema tulemuse nimel pea alati. Igatahes on Zahir lõpuks maha saanud sigahea albumiga ja mulle teadaolevalt midagi sellist pole ka siin ennem avaldatud ning võimalik, et ka ei avaldata. Ja loomulikult kui Talboti vinüül valmis, siis must have ka see. Parimad plaadid Eesti traadimussis, mida praegu tean. On au selliste reliiside peal kirjas olla kui kaastegija. Tänan!”
Digitaalse versiooni leiad https://zahirtheband.bandcamp.com/releases
Zahiri FB: https://www.facebook.com/zahirface/
Ära maga eelkuulamisi maha – telli omale Rada7.ee uudiskiri!