Techno-sõprade maiuspala Into the Valley festival Rummul stardib juba homme. Kuna saabuvate techno-staaride hulgas pole kõigil lihtne navigeerida, palusime kohalikel tegijatel, DJ-del ja skenebossidel tarkust jagada ning programmist mõned nimed esile tõsta.
Emil Gens (Disko Munad, Maja): Dixon. Tegu ühega mu pikaaegsetest lemmik dj-dest, kes on kahjuks varasemalt Eestis käinud vaid ühe korra ja sedagi juba 11 aastat tagasi. Aastal 2017 on Dixon võetud esinema paljude festivalide headlinerina ning tema tänaseid dj-sette iseloomustab talle üpris omane segu melanhoolsest-meloodilisest deephouse’ist ja technost (nö tema enda poolt juhitud Innervisions plaadifirma sound, mis on viimastel aastatel klubimaastikku muusikaliselt üpris palju mõjutanud). Dixoni puhul on märkimisväärne lisaks lugude (mis tihtipeale ilmuvad alles aasta või kauem pärast ettemängimist) valikule, tema oskused klubis-festivalil teatud atmosfäär luua ning olla seejuures oma settides tehniliselt väga perfektne, mistõttu ilmaasjata pole ta neli viimast aastat järjest klubikülastajate poolt Resident Advisor saidi dj’de edetabelis number üheks valitud. Olen enam kui kindel, et tema Into The Valley 3-tunnine sett tuleb väga hea.
Mariliis Mõttus (Müürileht): Minu listi esiotsas seisab Berliini techno-viiking Rødhåd – mees, kes on mänginud Berghainis oma esireas tantsivale emale Envoy „Dark Manoeuvres’it”, öelnud, et rõõmus muusika kõlab tema jaoks liiga igavalt ning kelle setid kasvavad hoolikalt valitud tumedatest atmosfääriloojatest tõelise lammutamiseni.
Natalie Mets (Öörahu): Arvestades kõiki erinevaid tegureid pean ütlema Axel Boman – väga suur mõjutaja selles valikus on kellaaeg. Boman mängib laupäeva hommikul 3:00 – 7:00, mis ilusa ilma korral on eriti maagiline aeg. Boman on üks mu lemmikuid uuekooli produtsente ja muusika valijaid ja vanade klassikute kõrval ootan tema etteastet peaaegu kõige enam.
Emilie Toomela (Raadio 2): Into the Valley’il on nii palju artiste, kelle muusika ihukarvad mõnujudinatest püsti ajavad, täiesti meelevaldselt toon välja neist ühe – tehno-wizardi Jeff Millsi. Võluri nime pälvis ta omal ajal Detroiti hip-hopi DJ-na tänu välgukiiretele sõrmedele. Hip-hop on suures osas selja taha jäänud ja sel reedel, kella kahe ja nelja vahel öösel, tasub end tema puldi ette seada, et minna kaasa helidega, mis on ühtaegu vinged tantsumuusikana ja samas meenutavad alternatiivset soundtracki Stanley Kubricku legendaarsele “2001: A Space Odyssey’le”. Päris elu on aga sageli põnevaimgi kui filmides ja Jeff Millsi intergalaktiline heliriba Rummu karjääris toimuvale on igati ootamist väärt!
Hugo Murutar (Mürk, Isola, Labürint): Jeff Mills – artist, kes ilmselt ei vaja tutvustust ja peab nägema once in a life time, legendaarne techno võlur (The Wizard). Kindlasti ka Artur Lääts, Mürgii oma saadik, keda pole viimasel ajal üldse kodus näha, kuna baseerub Berliinis.
Alo Hiet: Kuna lineup on suhteliselt hea, siis saab lihtsalt lasta festivalil end üllatada. Mina lähen kindlasti Villalobost vaatama, kuulama ja nautima. Ta on üks dj-si, kellele on antud eriline võime hommikutundidel tantsijate eest eriti hästi hoolt kanda.
Lauri Lember (Off-Kilter): Renaat Vandepapeliere. Legendaarse R&S Records asutaja teeb “The Yard” laval 6-tunnise seti. Kui ühe-stiili dj-d jäävad sulle veidi lahjaks – ära kaugemale vaata.
Alex Wulf: Recondite on kogu festivali üks viiest laivist ja üks põhjuseid, miks ma kohale lähen. Oma technos eristub ta läbi fakti, et keskendub rohkem meloodiale, kui biidile ja mängib väga süngete motiividega, mis on mulle väga sümpaatne.
Kaur Garšnek (Klassikaraadio): Minu jaoks põhiline tõmbenumber on DJ Stingray, tänu seosele Drexciyaga. Drexciya ju lege electro ja detroidi techno koosseis. DJ Stingray Rummu karjääris…
Micaela Saraceno (KIBE): KiNK – über-artist, kelle fenomen seisneb selles, et suudab oma progressiivse diskomuusikaga kõikide jalad tatsama panna ja luua oma performance’ist ühe meeldejäävama. Kui mitte kõige meeldejäävama?
Paul Lepasson (SÜNK): KiNKi laivi oleks oodanud kõige rohkem. Olen teda mingi aasta-kaks suhteliselt palju mänginud ja lihtsalt siuke tüüp, kes on suutnud väga erinevat moodi üllatada.
Mark Stukis (Firejosé, Von Krahl): Ootan kõige rohkem Ricardo Villalobose ja Jeff Millsi sette. Need legendaarsed mehed on põrandaaluse elektroonilise muusika skene bossid – üks detroidi techno ristiisa ja teine minimal techno üks arhitektidest. Villalobos on just tuntud on maraton dj-settide pärast ja Mills jällegi hübriid live-settide pärast, kus kasutab 808 ja 909 trummimasinaid. Detroit vs minimal.
REGRET: Kõige suuremat elevust tekitavad Cobblestone Jazz ja Rebolledo, sest nende take elektroonilisel muusikal on natuke veidram ja see mulle alati meeldib. Bjarkit olen tahtnud mängimas väga pikalt näha. Ideaalne kombo reivimuusika ja industrial techno vahel. Piisavalt melanhoolne ning pehmelt karm minu maitse jaoks.
Risto Kalmre (Simple Session): Tahaks tantsida järgmistel DJ-de settidel. KiNK. Tegelikult vist üks väheseid laive sel festaril. Alati mega asi. Dixon. Olin eelmisel suvel ühel Ukraina festivalil, kus mees mängis. Super elamus! Loomulikult Ricardo Villalobos. Never gets old. Olin vanasti suur minimali austaja. Tegelikult siiani. Lisaks veel Bjarki, Jeff Mills, Nina Kravitz… Ehk ka Black Madonna, Rebolledo. Eks ikka jooksvalt ja spontaanselt ka vaatab, kuidas vaib siin ja seal on. Eelmise nädala Bling festivalist on juba korralik tantsuhoog sees.
Bert Prikenfeld (Bert On Beats, Critical): Ma tahaks kuulata ja kuulda just midagi sellist, mida ma varem kuulnud ei ole. Sellepärast ma sinna põhimõtteliselt lähengi. See on mulle alati festivalide juures meeldinud, nagu näiteks 10 aasta tagune Sonar festival Barcelonas, kus käisin mitu aastat järjest ning alati võis mõne huvitava acti otsa sattuda. Seal kuulasin esimest korda nt. Jeff Millsi, kes liigutas sumedas rütmis umbes 20 000 inimest. Kindlasti soovitan KiNKi, mis saab olema kõige vahetuma ülesehitusega set. Veel tahaks kuulata Nikolajevit, Ricardo Villalobost, Nina Kravizit ja veel Kerri Chandlerit, keda me Holmesiga kunagi umbes 15 aastat tagasi soojendasime. Ma arvan, et see on kordumatult ägeda lineupi-ga event sellel suvel.
Sander Sõnajalg: Hessle Audio tiim on absoluutne all-stars. Ben UFO on UK DJ, raadio-host ja plaadifirma-boss, kes elektroonikaringkondades tutvustamist ei vaja. Pearson Sound (varem tuntud kui Ramadanman) ja Pangaea on tema labeli-kaaslased, kellel kummalgi oli kümmekond aastat tagasi oma oluline roll dubstepi žanri loomisel ja arendamisel. Tänaseks on mehed produtsentidena liikunud edasi eksperimentaalsema elektroonilise muusika juurde, mis ei liigitu enam kuigi hästi ühegi tuntuma žanri alla. Hessle Audio sünnipäevatuuri raames Rummus mängivad tüübid kolmekesi DJ-seti täis head muusikat siit ja sealt, seinast seina. Rødhåd, Ø (Phase) ja Marcel Dettmann on kolm Berliini minimal techno legendi, kes on igapäevased külalised Berghain ja teiste Berliini tippklubide headlineritena. Võib ilmselt öelda, et sellise kaliibriga minimali pole varem Eesti pinnale toodud. Recondite on üks tuntumaid produtsente rahulikuma otsa technomuusika vallas. Nagu saksa techno-artistidega tihti: kohati ambientile lähenevad helid plaadi peal ei tähenda seda, et live ei tuleks korralikult tume ja tummine. Ricardo Villalobos on kurikuulus house/techno produtsent ja DJ, kes ise armastab oma muusikat nimetada microhouse’iks. Võib meeldida või mitte, kuid Villalobose oma silmaga ära nägemine on kohustuslik checkbox ilmselt iga elektroonikafänni CV-s.
Festivali ajakava leiad siit: http://www.musicgoesfurther.com/festival/into-the-valley/time-schedule