Foto: Alisa Resnik
Kohe-kohe algava Schilling festivali üks peaesinejaid tuleb Berliinist. Camera on 2012. aastal debüütplaadi ilmutanud trio, kes jämmib hoogsat krautrocki nagu aasta oleks 1972. Saatsime Saksamaa poole mõned kirjalikud küsimused ja õige pea olid postkastis õiged vastused, mis paberile mõtestanud klahvpillimängija Timm Brockmann. Peale Maarpuu Translate programmist läbi laskmist on tulemus selline:
Lugesin internetist ja nägin youtube’ist, et te annate vahel spontaanseid kontserte erinevates argistes kohtades. Kuidas see traditsioon alguse sai ja kas see on vahel kuidagi halvasti või lõbusalt lõppenud?
See algas siis, kui mängisime tänavatel erinevate inimestega ja erinevates koosseisudes. Tundub, et see arenes selleks kindlaks nähtuseks pärast seda, kui hakkasime tänavatele tooma ka trumme ja süntesaatoreid. Mängisime kohtades nagu tunnelid ja trepikojad, kus oli palju reverbi ja saund oli seal väga hea ja vali. Muidugi lõppes asi tihtipeale üsna halvasti – kui tuli politsei või turvamehed ja kogu värgi ära lõpetasid.
Camera metrookontsert.
…ja kui te peaksite leidma huvitava ja sobiva paiga Eestis, kas võib juhtuda, et panete oma kraami püsti ja hakkate jämmima?
Täitsa võimalik, meil oleks vaja ainult autoakut ja meie mobiilset tehnikat.
Teie plaat salvestati stuudios „laivina“. Miks te otsustasite seda just selliselt teha ja kui hästi see protsess kulges? Ilmselt hoidsite kõvasti stuudiolinti kokku?
Idee oli saada plaadile kogu Camera energia, seetõttu oligi kohe selge, et peame salvestama just nii, nagu me laivis mängime, sest seal meie energia tekib – lihtsalt pihta hakates, mängides ja vaadates, kuhu see kõik välja viib. Meil ei olnud ka kuigi palju stuudioaega käsutada, nii et see lähenemine sobis meile igati. Alguses võttis aega paar päeva, et olukorraga harjuda, kuid pärast seda töötas kõik väga hästi ja saime palju alusradasid, millega jätkasime tööd, neid muutes ja üle mängides.
Olete teada andnud, et teie uue albumi salvestus algab suvel. Kas olete te juba algust teinud ja kuidas sellega läheb? Kas kasutate sama meetodit?
Me ei ole veel alustanud plaadi tegemist, aga arvan, et seekord on meie lähenemine natuke erinev.
Olete kontsertidel koostööd teinud Michael Rotheriga (Neu!, Kraftwerk, Harmonia) – kuidas see juhtus ja kas te olete temaga ka rohkem koos esinenud?
Me kohtusime esmakordselt Hamburgis 2010. aastal, kui ta esines oma projektiga “Hallogallo 2010”. Leidsime hea kontakti ja meile mõlemale meeldis, mida teine tegi ja nii leidiski aset esimene koosmängimine, mis tuli päris hästi välja. Jah, me teeme aeg-ajalt ikka veel ühiseid kontserte.
Camera, Michael Rother & Dieter Mobius (live).
Teie Facebooki kontsertide nimekirjas on 24. mai 2011 kohal märgitud, et esinesite siis neljas erinevas kohas ja on ka teisi kuupäevi mitmete laividega. Kas olete oma kontsertagendiga rahul?
Aa, no sellel ajal meil õigupoolest ei olnud veel agenti. Me lihtsalt läksime omapäi välja ja mängisime kohtades, kuhu meid ei olnud isegi kutsutud – see oligi see “guerilla taktika”. Nii me saimegi niivõrd palju esineda.
Ma ei saa kuidagi jätta küsimata üht krautrocki küsimust. Kas saaksite anda mõne krautrock soovituse, välja arvatud need kõige tuntumad bändid (Can, Neu!, Harmonia, Faust)?
Eat Lights Become Lights on üks neo-krauti bänd, mida tasub kindlasti lähemalt uurida.
Millist muusikat ja milliseid bände oled viimasel ajal kuulanud?
Ise olen kuulanud palju abstraktset elektroonikat ja drone’likku kraami, nagu näiteks Tim Hecker ja Ben Frost.
Lisaks ma ei suuda kuidagi jätta küsimata üht täiesti suvalist küsimust. Mis on teie jaoks kõige huvitavam ja paeluvam osa matemaatikast?
No see peab küll olema Grahami number – see hakkab lihtsalt ajudele, kui üritad mõelda, kui suur see number on!
Kas plaanite tuua Eestisse ka bändinänni (nagu näiteks vinüüle ja T-särke)?
Jah, meil on T-särgid ja meie album ja EP vinüülina. CD-d muidugi ka.
Mida inimesed võiksid teie laivilt oodata? Kui suur osa sellest on improviseeritud?
Põhimõtteliselt on meil kõik improviseeritud, kuid suund on alati selge. Kuigi meil on põhilised teemad, millega me alustame. Usun, et inimesed peaksid olema valmis nii halvimaks kui parimaks, kunagi ei või teada…
Üks küsimus, mida vahel küsitakse Rada7 intervjuudes – mis on teie lemmik rada 7 ehk 7. lugu plaadil?
Wu-Tang Clan „Wu-Tang Clan Ain’t Nuthing Ta F’ Wit“ (plaadilt „Enter the Wu-Tang – 36th Chambers“).
Camera video loole „Ausland“.
Camera astub üles järgmisel laupäeval 6. juulil Kilingi-Nõmmes toimuval festivalil Schilling koos 11 teise välis- ja kodumaise ansambliga.
Vaata lisa:
http://www.rada7.ee/yritus/69159
http://schilling.ee
https://www.facebook.com/events/253523458119739/