20.–23.septembrini toimub Eesti disainielu elavdajana tuntuks saanud Disainiöö. VII festival keskendub valdkondadele, milles disaini roll elukeskkonna paremaks muutmisel on toonud käegakatsutavaid tulemusi. Tavapäraselt on festivali kavas erinevad töötoad, kiirloenguid saab jälgida Pecha Kucha õhtul; noortele disaineritele on suunatud Portfolio café; Reet Ausilt on oodata elamusetendust Trash to Trend. Disainiööd aitavad oma üritustega rikastada sattelliidid üle terve linna ning kultuuripealinn Guimarãesi stardib Balti jaamast kunstirong Cosmic Underground.
Indrek Leht, kunstirong Cosmic Underground projekti Eesti koordinaator ning Janek Swierkowski, projekti manager, annavad aimu, kuivõrd mastaapne ettevõtmine 20.septembril Tallinnast alguse saab.
Disainiöö festivali aegu stardib Tallinnast kunstirong Cosmic Underground. Mis on kunstirongi projekti ajendiks?
Indrek Leht: Idee sündis ca aasta tagasi eelmisel Disainiöö festivalil. Selle raames tõi Valgusfestivali meeskond Eestisse mitmed Poola valgusinsallatsioonide loojad. Ühes vestlusringis, mille moderaatoriks oli poolakas Janek Swierkowski, saigi idee konkreetsemad piirjooned. Janekil oli eelnev kogemus Poolas läbiviidud samalaadse projekti näol. Kuntsiaktsioon, mille vormiks on n.ö. tänapäevane rändtsirkus ning kus kohtuvad ja põimuvad erinevad kaasaegse kunsti liigid (nii teater, muusika kuiinstallatsioonid), oli huvitav projekt. Tutvustasime seda ka üle-Euroopalisele valgusfestivalide võrgustikule ning leidsime huvilised Lätist, Leedust, Portugalist ning Poolast.
Janek Swierkowski: Võib öelda, et idee on segu erinevatest kokkusattumustest. Juhtusime olema eelmisel aastal Tallinnas, kus räägitud sai Euroopat ühendavast kunstiprojektist. Samas oli minul juba eelnev kogemus rongiaktsiooniga olemas. Rongijaamad on üleüldse põnevad keskkonnad kaasaegse kunsti tutvustamiseks, sest seal liigub palju rahvast, keda võimalik kõnetada. Nii projekt alguse saigi…
Mida täpsemalt kunstirongis tehakse?
JS: Soovime kunstirongiga tutvustada Ida-Euroopat, rõhuga Balti riikidel, Lääne-Euroopale.
IL: Kunstirongis esitletakse Eesti, Läti, Leedu ja Poola kunstnike töid. Rongi vagunid pakitakse igas jaamas lahti ning huvilised saavad tutvuda erinevate kunstnike loominguga. Kahel lahtisel vagunil on projektsioon Kappav hobune, mida saab näha ka rongi liikumisel. Igas peatuses esitavad neli näitlejat 1,5 h pikkuse etenduse, mille jooksul juhitakse osalejad läbi viie erineva vaguni. Paljudes peatustes tehakse koostööd ka kohalike muusikagruppidega. Näiteks Tallinnas saadetakse rong teele laupäeval kell 22 algava Lokaalraadio kontserdiga.
Kunstirongi aktsioon kaasab seitset Euroopa maad, vaatemängu esitatakse kokku 14 linnas. Kuivõrd lihtne/keeruline oli antud projekti kõigis riikides kordineerida?
IL: Täpselt, rong peatub Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Saksamaal, Tšehhis ja Portugal. Teekonnal läbitakse kahte tulevast Euroopa Kultuuripealinna ning lõppjaamaks on selleaastane Kultuuripealinn Guimarães. Projekti koordineerimine osutus üle ootuste keeruliseks. Nimelt ei osanud arvatagi, kuivõrd võib takistuseks saada erinev rongirööbaste laius Ida- ja Lääne-Euroopas. Nii peamegi sõna otseses mõttes Leedu-Poola piiril vagunite sisu autode peale pakkima ning teisele rongile paigaldama. Sama kordub Prantsusmaa-Hispaania piiril. Seda kõike tuleb aga teha põhjusel, et rongi rattaid vahetada ei saa. Võib öelda, et nüüd mõistan Rail Balticu vajalikkust.
Kas ja kuidas saavad huvilised kunstirongis läbi erinevate maade kaasa reisida?
IL: Reaalselt ei saagi, sest vagunitega liiguvad ühest riigist teise ning ühest peatusest järgmisesse näitused ja installatsioonid. Publikule toimuvad etendused jaamades
Küll aga reisivad rongis kaasa fotograafid, filmikunstnikud ning kunstikriitikud, kes rongil toimuvat jäädvustavad ja vahendavad. Sedasi saavad huvilised kunstirongile kaasa elada ja "reisida" virtuaalselt, kodulehe www.cosmicunderground.eu vahendusel. Hiljem tekib neist muljetest ka kunstirongi kataloog.
Fotol BRUNO 2010. a laureaat Voldikkann. Funktsionaalne ja inspireeriv.
Seekordne Disainiöö festival toimub „Design matters“ egiidi all. Paslik küsimus, MISSUGUNE disain on tähtis?
IL: Funktsionaalne ja inspireeriv.
JS: Retro ja oldschool. Just need olid märksõnad, mis inspireerisid mind kunstirongi projekti planeerimisel. Eneselegi ootamatult said inspiratsiooniallikaks vagunid, mis on vanad, roostetavad ja halvas seisukorras ning siiski funktsionaalselt disainitud.
Et osa saada Cosmic Undergroundist, pole vaja osta rongipiletit, vaid piisab tunnikesest vabast ajast. Osalejad lubatakse kaasata teadmiste ja kujutluste eluslaborisse, mis on ühtaegu nii kosmiline kui underground. Vaatemängud algavad 20-21.09 kell 18, 19.30, 21, 22.30, 22.09 kell 18, 19.30 ja 21. Balti jaamas. Laupäeva õhtul kell 22 saadetakse rong kontserdiga teele.
Etendused on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine: http://www.cosmicunderground.eu/
Intervjueeris: P.Potisepp