Dorena liider Kim Ruiz: „Oleme 10% Eesti bänd!“

Kirjutas Heiko Leesment
09-04-2014

Sellel nädalal annab Eestis kaks kontserti Rootsi postrock-ansambel Dorena ja intervjuus räägib bändi liider Kim Ruiz muu seas ka sellest, miks on Rootsis palju lihtsam bändi teha ja mis on eduka tuuritamise saladus. Rootslased mängivad reede, 11. aprilli hommikul, ka Terevisioonis.


Tere, Kim! Kuna Dorena on Eesti publikule ilmselt väga tundmatu bänd, siis räägi veidi oma ansamblist, mida see endast kujutab ja millal alguse sai?

Dorena on pärit Rootsist, Göteborgist ja koosneb liikmetest, kes teevad muusikat armastusest, unistustest ning soojadest suveõhtutest. Me liigitame end küll postrock-bändiks, kuid me kasutame popi ja elektroonika elemente, seega me kaldume selle žanri pigem õnnelikuma ja mängulisema poole suunas. Oleme bändis kõik parimad sõbrad ja mänginud erinevates kooslustes koos juba varajasest noorusest. Dorena oma tänases koosseisus eksisteerib alates 2007. aastast.

Millised on teie senise karjääri tipphetked ja kui palju te mõtlete edust ja sellest, et te peaksite olema edukas bänd?

Üks meie tõelisi kõrghetki oli esimene kontsert väljaspool Rootsit. See toimus Poolas, väikeses linnas nimega Tczew. Me polnud kindlad, kas sinna kontserdile üldse inimesi tuleb, sest me polnud mänginud oma kodulinnast väljas. Publiku hulk ületas meie igasugused ootused ja sellest kujunes väga vinge õhtu. Mõnus mälestus!

Edukust on keeruline defineerida. Meile kui bändile on alati olnud oluline see, et loome muusikat, mida meile endale meeldib luua. Lisaks kui see muusika võimaldab sul minna kohtadesse, kuhu sa muidu ei satuks, kohtuda inimestega, keda sa ilma muusikata muidu ei kohtaks, siis see on kindlasti ka ise teatud märk edukusest.

Kui palju te olete Dorenaga tuuritanud ja mis on need olulisimad õppetunnid, mida olete oma reisidel saanud?

Me oleme seni teinud kuus tuuri üle kogu Euroopa ja andnud umbes 70 kontserti. Iga neist esinemisest on olnud unikaalne kogemus. Keeruline on öelda, mis konkreetseid õppetunde me oleme saanud, sest neid on nii isiklikul kui professionaalsel tasemel nii palju. Bändina on olulisim asi, mida tuuril silmas pidada, kindlasti olla alati rõõmus, tagasihoidlik ja nautida hetke. See muudab asjad lihtsamaks ning nauditavamaks kõigile.

Räägi meile oma bändi muusikast, mida te loote. Mis teid inspireerib ja mis on teie muusikas oluline? Kuidas te kirjutate oma muusikat?

Muusika kirjutamine algab enamasti nii, et ma panen mingi fraasi looperis kordama, luues nii meloodiad, rütmid ja tekstuuri. Loon praktiliselt terve laulu enne kui ma selle proovi viin, kus me tihti arranžeerime selle koos ümber. Kuna meie muusika on enamasti instrumentaalne, siis pole selles otsest sõnalist teemat, aga igal lool on meie jaoks siiski mõte. Asjad, millest me muusikat kirjutame, on enamasti väikesed, nagu puudutus või lõhn, mida proovime oma muusikaga tabada.

Nüüd aga legendaarne küsimus – mida te teate Eestist ja siinsest muusikamaastikust?

Meie trummar on tegelikult pooleldi eestlane, seega me saame tõsikindlalt öelda, et 10% Dorenast on Eesti bänd. Muust rääkides, siis me ei kuule Rootsis Eestist väga midagi.

Rootsi hästi arenenud muusikatööstus on tuntud ka mujal maailmas ja nii mõnelgi pool nähakse, et teilt on midagi õppida. Kuidas on muusikat teha Rootsis? On see kerge? Kuidas on konkurentsiga Rootsi artistide vahel? On raske leida kontserte kodumaal ja väljaspool Rootsit?

Ma ei ütleks, et siin oleks mingit rivaalitsemist, aga läbi lüüa pole lihtne, sest bände on palju. Kuna kultuuriõpe on koolides väga levinud ja meil on mitmeid fonde, kes toetavad ja rahastavad noorte kultuurialaseid tegevusi, siis on bänditegemine lihtsam. See muudab bändi alustamise ja töös hoidmise lihtsamaks, ilma ülearu palju raha kaotamata.

Mis on hetkel kuumimad artistid Rootsis, mida sa kindlasti soovitaksid eestlastel üle kuulata?

See on keeruline küsimus. Ma ei oska öelda, mis on hetkel kuumad, aga on palju häid bände, mida soovitan kõigil järgi vaadata – Lonely Dear, Little Dragon, I Break Horses, El Perro del Mar, Masshysteri, Junip. Muidugi läheb see nimekiri edasi!

Mis on plaanid Dorenaga lähiajaks?

Jätkata kontsertide andmist ja salvestada uusi lugusid.

Räägi teie äsja ilmunud viimasest albumist „Nuet“. Mille poolest see erineb eelmistest?

See on keerukam, rohkem läbi töötatud ja siiram. Me kulutasime palju aega selle salvestamisele, võrreldes varasemate albumite salvestamisega ja seda on ka plaadilt kuulda.

Kus sa tunned ennast mugavamalt, kas stuudios või laval ja miks?

Keerukas küsimus! Mina ise kaldun muidugi salvestamise poole, sest olen viimasel ajal väga palju üksinda salvestanud. Dorena aga on koguaeg olnud ennekõike kontsertbänd.

Mida sa tead Torgny Lindgrenist? 🙂

Ma ei tea midagi tegelikult (naerab). Me ju oleme vaesed ja harimata muusikud, nagu sa tead!

Ja kõige viimasena, sinu lemmik rada seitsmed on?

Sigur Rós – „Ára Bátur“, Håkan Hellström – „Gårdakvarnar och Skit“, Iceage – „Everything Drifts“.

Dorena:
Kim Ruiz – kitarr, vokaal
Andreas Brandt – kitarr
Robin Lindstrom – kitarr
Simon Rohlen – bass
Jonatan Tikas – trummid

Koduleht: http://www.dorenamusic.com/
Facebook: https://www.facebook.com/dorenamusic
Soundcloud: https://soundcloud.com/dorena/sets/aeam
Live: https://www.youtube.com/watch?v=3yz43gmvyE0
Spotify: http://open.spotify.com/artist/5zJFp6trEQwmN7P1O5vg7l

Dorena kontserdid Eestis ja Lätis:
10. aprillil – Tallinn – Red Emperor
11. aprillil – Pärnu – klubi Buss / lisaks veel: Thing, DJ Toorik, Matt Samuel Borjom ja Urmas Isand
12. aprilill – Riia – I Love You Bar

Bändi viimane album nii vinüüli kui ka CD kujul saadaval ka kõigil esinemistel.

Veel artikleid