Kanto toob lavale Erik Morna ja Armin Kõomäe

Kirjutas Cyberbear
19-08-2011

Kanto on bänd kes aeg-ajalt Tallinna ja Tartu indipidudel plaadimängijas tehase armastusest laulab ja mille kohta teadjamad ütlevad: “Erik Morna vana bänd!”

Sel reedel annab Kanto üle paarikümne aasta ühe kontserdi. “Mõtlesime, et võiks uuesti kokku saada ja vanu asju meelde tuletada,” lausub Kanto laulja-kitarrist Erik Morna. Kuna meestel oli plaanis kohtuda alati just kas järgmisel kolmapäeval või reedel, lepiti kokku esinemine Mutant Discol, et üks kolmapäev või reede kindlasti kokku saada, vanu aegu meenutada ja pilli mängida. “Kolmanda proovi järel oli tunne, et voh nüüd teeme jälle bändi!” on bassimees-tamburiinimängija Armin Kõomägi kaks päeva enne esinemist võidurõõmus.

Fotograaf Arno Mikkor / EPLKanto sai esimest korda kokku kusagil kaheksakümnendate keskel koolipoiste korteribändina. Paar esimest aastat mängiti oma lõbuks. Siis võtsid asjad tõsisema pöörde. “Sest kui trennikaaslane Kojamees suutis bändi teha, suudame meie ka,” meenutab Erik.

Peagi jõudis Kanto legendaarse impressaario Riho Baumanni vaatevälja. “Noorte Muusa, Plekk Konn, Rütmiralli,” meenutavad mehed läbisegi tollaseid esinemisi. Rütmirallist mäletatakse, et tegemist oli väljasõiduga. Baumann hankis bussi, leidis bändid ning koos sõideti mõnda, näiteks Kunda, kultuurimajja, kus peo plakat üles pandi, et siis üksteisele ja paarile kohalikule huvilisele esineda. Kokku andis Kanto omal ajal paarkümmend kontserti.

Praegu istuvad laua taga neli keskealist meest. Kes rohkem, kes vähem boheemlaslik. Trummar Eero on suisa mõne metal-bändi postrilt maha astunud. “Kõik kuulasid erinevaid asju. Mis meid ühendas? Ma arvan, et New Order ja The Cure. Meie kuulasime New Orderit ja The Cure’i lõbusamaid plaate,” meenutab Erik tollaseid lemmikuid ja täpsustab: “Muidu oli meie maitseskaala progest thrash metalini.”

Kanto aktiivne tegevus jääb aastatesse 1987 – 1992. Laulva Revolutsiooni käigus sündis ka kohalik indiskene. Mis värk oli, kuhu Kanto sobitus, kellega koos esines? “Tegutsesid ka Wide Open, kitarril Psychoterrorist tuntud Lauri Leis. Suck And Blow, kus mängis JMKE trummar Andres Aru. Mirror Thingi kitarist oli ajakirjanik Jaanus Hämarsoo,” meenutavad bändimehed põlvkonnakaaslasi. Röövel Ööbik ning Jim Arrow & The Anachrones jäid sellest ringist eemale, omaette.

Kantol on üks lugu, mille järgi neid teatakse. Neljaminutiline eepos “Tehase armastus”. “See lugu räägib räpasest teismeea seksist,” teatab Erik. Armin üllatub, et laul polegi tehastest. “Tehas on metafoor,” selgitab Erik. Armin meenutab, et kuuleb pala teinekord KuKu raadiost, kui mõni tehasedirektor intervjuud annab ning saatejuhtu sinna sekka teemakohast lugu laseb.

“Tehase armastus” pole tüüpiline Kanto lugu. Bändimehed meenutavad, et kui nad Linnahalli stuudiosse Peeter Määritsa juurde salvestama pääsesid, tähendas see pidu. “Kakskümmend neli rida salvestamiseks!” hüüatab Erik. Niisiis orkestreeriti mõnuga, mistõttu pole salvestuste-Kanto see kontsert-Kanto. Kokku lindistas bänd tollal kuus lugu.

Lindid jõudsid Röövel Ööbiku vahendusel Soome plaadifirma Stupido põhimehe Joose Berglundi kätte. Stupido kogumikule “Balts Bite Back” (1992), mis koondas tollaseid Eesti, Läti ja Leedu põrandaaluseid bände, sattus neist “Tehase armastus”. Õigemini oleks sattumata jäänud, kui teelesaadetud lintidest poleks üks – lugu mis tegelikult kogumikule mõeldud – kaduma läinud. “Oli ikka uhke tunne küll, järjekorras plaadi teine lugu kohe peale Vennaskonda,” meenutavad bändimehed. Nii oligi Kanto ajalukku jäädvustatud. Üks lugu ühel kogumikul.

Kanto lagunes enne krooni tulekut. “Meil oli valida kas teha kvalitatiivne hüpe või laiali minna,” meenutab Armin. Et elu nõudis oma ja leivad teenimist mindi laiali. Teadmata, et paarkümmend aastat hiljem kohtutakse bändina uuesti.

Mutant Disco Live
Toimub reedel 19. augustil Telliskivi Loomelinnaku punases hoones.
Esinevad: Kanto, Badass Yuki, Tiger Milk ja Alaska.
DJ’d: Kalm (Cambridge, UK), Rhythm Doctor, Raul Saaremets, Siim Nestor.
Kanto mängib "Tehasearmastust". Otse aastast 1991 – Eero “Spiid” Annus (trummid), Armin Kõomägi (bass ja tamburiin), Erik Morna (vokaal ja kitarr), Tarvo Tiivits (bass). Ansambel, mis krooni ajal ei tegutsenud, tuleb uuesti viimast korda kokku.
Ürituse teema: http://www.rada7.ee/yritus/55179/

Veel artikleid