Aasta hakkab peagi lõppema ja on igasuguste kokkuvõtete aeg. Otsustasime ka Rada7-ga jalad seinalt maha võtta ning heita paar palvid Eesti ärksamaile muusikalokaalide kubjastele, et saada lühisissevaade, kuidas aasta möödunud ja millised on tulevikuplaanid. Ja nii sündiski artiklisari "Kultuurikohtade vedurid 2015". Esimeses intervjuuvoorus küsitleme Tartu, teises Pärnu ning Viljandi ja kolmandas Tallinna brigadire.
Tartu voorus said mahti vastata Arhiivi, Rock and Roll klubi ja GenKlubi eestvedajad. Tartu Jazz Clubi programmisilm Oleg Pissarenko pidi aga kahetsusega nentima, et tal ei jätkunud aega reageerida.
Kuna meie kõiksugu kultuurivedurite juhtide akendest sisse ei näe, siis poetasime mõned küsimused ka statistika kohta: mil määral on omavalitsused ja riik aidanud liipreid seada, kes oli lärmakaim sõitja ja millistel liinidel kihutatakse tuleval aastal.
Ahto Külvet.Foto: Martin Oja
GenKlubi
Vastas Genialistide Klubi programmikaardistaja Ahto Külvet.
Kuidas iseloomustaksid Genialistide Klubi? Mis asi see on?
Genialistide Klubi on multikultuurimaja: platvorm heade ideede tekkimiseks ja nende esitamiseks.
Me oleme väga heas kohas oma naabrite poolest: majas tegutsevad Generaadio, teater Must Kast, siin on Müürilehe toimetuse ruumid ja baar Möku. Kõrvalmajas on meie head sõbrad Tartu Uus Teater ja Tartu Elektriteater (väärtfilmikino), mis koos suvel kahe maja vahel toimiva kultuuriprogrammiga Uus Õu moodustavad nn Kultuurikvartali. Genialistide Klubi teisel korrusel on multifunktsionaalne saal kontsertide, etenduste, filmiõhtute jms korraldamiseks ja esimesel korrusel lounge väiksemate sündmuste jaoks.
Kuidas kujuneb välja teie programm? Kas korraldate valdavalt ise sündmusi või rendite pinda?
Üritame ise pigem vähem korraldada ja pakkuda inimestele võimalust oma ideid ellu viia.
St rendime pinda, kuid anname selle välja teatud mõttes aeg-ajalt ka päris muidu: mõni sündmus on linnarahvale tasuta.
Mitu sündmust teil keskelt läbi nädalas toimus? Kas kõik oli ainult indie või leidus ka rahvatantsu ja rocki?
Kui suvekuud välja jätta, mil programmi raskuskese nihkus Genialistide Klubi ja Tartu Uue Teatri vahelisele Uuele Õuele, siis ilma igasuguste teatriproovideta või muude avalikkusele mittemõeldud ruumikasutuseta toimus nädalas u kuus eri sündmust. Ehk praktiliselt iga päev midagi.
Stiililiselt liikus programm seinast seina: näidati filme, peeti animeõhtuid ja seminare, anti kontserte ning teatrietendusi, toimus vegan-õhtusööke, tantsuõhtuid jne. Muusikalises mõttes pungist polkani, vahele nii indie´t, räppi, hip-hopi, rokki, elektrot ja elektroonikat – ehk me ei diskrimineeri stiiliiselt.
Mis on programmi koostamisel tähtsaim?
Programm on nagu väärt roog: tähtsad on head koostisosad, mis omavahel sobituma pannakse.
Kas saate lisaks ka mingil määral toetust omavalitsuselt ja/või riigilt?
Tartu linn toetab Genialistide Klubi programmi ja oleme selle eest väga tänulikud
Kuidas iseloomustaksid lõppevat aastat Genialistide Klubis?
Oli suurte muutuste aasta:
– tänu 2013. aastal Tartu linna kaasava eelarve projekti abil saadud uuele helitehnikale toimus palju rohkem kontserte ja vähem DJ-pidusid ja palju plaadiesitluskontserte;
– majja kolis ning siin avas oma uksed teater Must Kast. Täitsa oma maja teater, kes täidab oma proovidega palju n-ö päevasest ajast;
– vahetus baarioperaator ja nüüd vastutab selle poole eest Rüütli tänavalt Genialistide Klubisse kolinud lokaal Möku.
Milline ettevõtmine oli finantsiliselt tulutoovaim, milline laastavaim?
Tulutoov on väga huvitav väljend. Ma arvan, et kõige tulutoovam oli nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis 2015. aastal teatri Must Kast kolimine siia majja oma 15+ särava inimese ja energiaga.
Publikumenukad kontserdid, kuhu rahvas enam sisse ei mahtunud, olid näiteks jaanuari lõpus Super Hot Cosmos Blues Bandi ja Six Feet Clubi ühine live, millele müüdi üle 500 pileti, see tähendab, et maja oli ikka puupüsti täis. Ja lisaks esines meil Ewert and The Two Dragons, mille kontserdile müüdi piletid juba läbi eelmüügist.
Laastamisega püüame mitte tegeleda ja hävinguid tegelikult väga ei ole olnud, sest me juba teadlikult ei võta suuri riske. Ja pole ka väga midagi, mille arvelt võtta. Küll aga oleme mõnikord teinud ise tasuta sündmuseid ja neile natuke peale maksnud.
Samuti anname ruume tasuta ja/või väga väiksese summa eest kasutamiseks n-ö ideelistele tegevustele: loomaõiguslastele, vegan´itele. On olnud väga palju Ukraina-teemalisi sündmusi, päevakajalisi arutelusid ja seminare: pagulasteemaliste arutelude sari, kanepiteemalised arutelud ja filmid, õiglane kaubandus, sõnavabadus jne.
Milline sündmus oli GenKlubis hingekosutavaim?
No meil on aastas üle 300 sündmuse ja püüame sinnapoole, et nad oleksid kõik, kui just mitte hingekosutavad, siis vähemalt hingega tehtud.
Lisaks tasuks välja tuua meie endi korraldatud kaks pagulasteemalist debatti ja Psühhodisko konverentsi. Mainimist väärib ka 21. oktoobril toimunud "Tagasi Tulevikku" filmimaratoni – kõrvalmajas tegutsev Elektriteater tõi kohale nii enda ekraani kui ka superkvaliteediga filmiprojektori ja saalitäis rahvast nautis kõiki "Tagasi Tulevikku" filmitriloogia osasid. Oluliseks oli kindlasti ka Sandra Sillamaa magistrikontsert "100 torupilli" ja Ingrid Lukas on muidugi fantastiline ja füüsiliselt väga kohalolev esineja.
Aasta kõige ebameeldivam klient (mitte nimi, vaid kirjeldus)
Me oleme ülesanded omavahel päris hästi ära jaotanud siin majas ja kõige tüütum klient on selline, kes püüab kõike kontrollida ja iga asja minu käest üle kontrollida/küsida.
(Küsimus oli kahetimõistetav. Ahto kirjeldab siinkohal korraldajat – toim.)
Millisel Eesti kollektiivil tasuks kõrva peal hoida? Kas mõni artist või bänd suutis sel aastal üllatada, avastasid midagi uut?
Viktors Joy (Kaarel Malken) Saksamaalt. Ta tuleb jaanuari alguses ka Eestisse ja esineb Genialistide Klubis.
Ingrid Lukas Šveitsist ja Olev Muska Austraaliast (Kuula lisaks: Olev Muska feat Ingrid Slamer – Old Estonian Waltzes A-pool)
2015. aasta parim lugu.
Misha Panfilov Sound Combo "Planetarium" Funk Night Records 45 (FNR).
2015. aasta parim live Genialistide Klubis?
Oh, ma ei jõua üldse kõiki live´e vaatama, seega ei tahaks liiga teha neile, keda ei näinud. Aga need, mida nägin ja kuidagi eriti silma ning kõrva jäid on järgmised:
Raadio 2 ja Rahva Oma Kaitse avalik salvestus 28. aprillil. Laval olid Mart Juur ja Andrus Kivirähk! Korraldus nagu tõeline rokk-kontsert, saal oli rahvast pungil täis, ligi 300 inimest saalis ja tund aega puhast rõõmu! (Järelkuulamine.)
Tommy Cash 18. juunil. Kokku esines Tommy Genialistide Klubis sel aastal vist lausa kolm korda ja tal on imerohu retsept! 18. juuni kontserdil seisis mu kõrval üks Tartu kultuuriheeroseid, kes kõikus varvastelt kandadele ja pobises omaette: "Mis toimub? Mis toimub, kurat?! Mis see on?! Ma olen käinud Berliins ja New Yorgis ja see siin on v-õ-i-m-a-s!"
Ja produktsiooni, heli ja valguse poolest Ewert and the Two Dragons 18. septembril. Milline võimas pilt ja heli!
22. aprillil Jazzkaare raames toimunud kontserdil lummas isikliku sära ja jõuga Ingrid Lukas.
Olev ja Arno Muska 17. septembril: Eesti oma sala Chemical Brothers ja Kraftwerk said meie saalis hea helitehnika ja visuaaliga möllata ning see sobis sinna imehästi!
Aasta 2015 meenutas suuresti aastat… ja miks?
Sellist aastat pole varem olnud (ja loodan et ei tule ka). Lihtsalt nii palju muutusi ja tööd, et see on juba natuke ebatervislik.
Mis on plaanid ja ootused järgnevaks aastaks?
Jätkata sisutiheda programmiga nii, et kogu Genialistide Klubi oleks võimalikult tihedas ja eripalgelises kasutuses ning linna- ja ilmarahvale avatud.
Ootuseks oleks, et meie tegevust mõistetakse ja Tartu linna poolne toetus jätkub ja et initsiatiiv ei ole karistatav.
Tunnustamist vääriv heli- ja valgusmees.
No meie oma helimees, San Franciscost pärit Jeremy Macachor, on väga tubli olnud!
Ja valguse poolest ikka Spectromatic Visuals ehk siis kaks Aleksandrit: Bachman ja Sprohgis, kes meie majas juba pikemat aega valgust on teinud. (Rohkem pilte siit.)
Milline oleks 2015. aasta unistuste bänd?
Psühhodisko big band, mis koosneb mitmest bändist: The Mighty Funk Beat Collective, Lexsoul Dance Machine, Estrada Orchestra ja Kostja Tsõbulevski Bändist.
Tartu Rock & Roll klubi
Vastas Rock & Roll klubi programmipea Roll.
Kuidas iseloomustaksid Rock & Roll klubi? Mis asi see on?
Koht, kus alati on sõbralik atmosfäär ning kus võib näha ja kuulata väga häid bände nii Eestist kui ka välismaalt. Tooni annavad erineva suunitlusega rock- ja punkbändid, kuid võib sattuda ka "rahulikuma" stiiliga pop-rock-bändide kontserdile. Koht, kus kindlasti rokib!
Kuidas kujuneb välja teie programm? Kas korraldate valdavalt ise sündmusi või rendite pinda?
Programmi korraldame ise ja on ka sündmusi, mille puhul rendime pinda koos helitehnikaga.
Mitu sündmust teil keskelt läbi nädalas toimus? Kas kõik oli ainult rock või leidus ka rahvatantsu ja indie´t?
Tavaliselt umbes kaks üritust nädalas. Päris rock kõik just pole, aga erineme raskusastme poolest kindlasti teistest Tartu klubidest. Võrreldes teistega oleme ikka väga Rock. Indie`t leidub võrdlemisi vähe,aga swing-tantsupeod on esindatud koostöös Tantsuklubiga Tartu Swing. Päris rahvatantsu ei tee.
Mis on programmi koostamisel tähtsaim?
Kvaliteet, omanäolisus, tuntus, sobivus klubi stiiliga ja sihtgrupiga.
Kas saate mingil määral toetust ka omavalitsuselt ja/või riigilt?
Vähesel määral omavalitsuselt.
Kuidas iseloomustaksid lõppevat aastat Tartu Rock & Roll klubis?
Vägagi edukas ja vaheldusrikas.
Milline ettevõtmine oli finantsiliselt tulutoovaim, milline laastavaim?
Laastavate ettevõtmistega ei tegele, arveldame vahel heameelega ka nulli piiril.
Milline sündmus oli Rock & Roll klubis hingekosutavaim?
Raske küsimus, eeldab erapooletumat vastajat, nt külastajaid. Minule sobivad valdavas osas kõik. Ju siis olen väga tolerantne.
Aasta kõige ebameeldivam klient (mitte nimi, vaid kirjeldus)
Oih… kohe nagu ei meenugi. See aasta on senini läinud ilma selle "erilise" kliendita… Äkki see, kes JMKE kontserdi ajal WC-loputuskasti kaanega minema jalutas. Samas ka see tagant järele juba naljakas. Niipalju positiivset tuleb kogu aeg peale, et raske kohe miskit väikest ja hetkelist jama meenutada ja endas kanda.
Milline oleks 2015. aasta unistuste bänd?
Nimede nimetamine eeldab pikemat analüüsi, kuna on väga palju head, kelle ja mille hulgast valida. Head on ikka kordades rohkem kui halba, mis ühel hetkel ei pruugigi nii halb olla, kui "kardina taha vaadata".
Villem Varik, Kadri Lind, Märten Rattasepp
Arhiiv
Vastas Arhiivi loominguline juht Villem Varik. Villem Varik leidis aega teha intervjuu silmast silma. Kohtusime hommikul Tartu uues raamatupoes, kust äsja olid lahkumas ta päeva esimesed kliendid. Peagi saabusid kaasteelised Kadri Lind ja Märten Rattasepp Utoopiast.
Kuidas iseloomustaksid Arhiivi? Mis asi see on?
Mina nimetaksin Arhiivi siiski kultuurilokaaliks: meil on tugev programm nii tööpäevadel kui ka nädalavahetuseti.
Kuidas kujuneb välja teie programm? Kas korraldate valdavalt ise sündmusi või rendite pinda?
Reedeti ja laupäeviti rendime me ruume teistele korraldajatele. Sellest tekkiva raha toel saame maksta kinni nädalasiseste sündmuste kulud. Ja neid ettevõtmisi korraldame valdavalt ise. Teatud ürituste tarbeks anname oma ruume tasuta välja: nt Semiosalongi, erinevate kirjandussündmuste jaoks jne.
Kõige keerulisemaks päevaks on Tartus meil vist neljapäev. Naiivis on samal ajal muusikaviktoriin ja kogu potentsiaalne live´ide kuulajaskond seab sammud sinna. Sel päeval ei ole mõtet kontserdiga enne kella 23.00 alustada.
Ja muidugi ei maksa unustada Arhiivi Muusika- ja Kirjanduspäevi, mille puhul me räägime 17 esinejast ning…
Kes meie?
Mina ja mu koer Volli. Volli müüb peagi kõik Utoopias olevad Mika Keräneni raamatud maha.
Volli ja Keränen
Mitu sündmust teil Arhiivis keskelt läbi nädalas toimus?
Me oleme avatud teisipäevast laupäevani. Maksimaalselt ühel päeval ei toimu üritust. Igal nädalal on vähemalt neli sündmust ja neist kaks toimuvad laupäeviti: kirjandusviktoriin ja öine pidu.
Ja kas need on peamiselt kirjandusega seotud ettevõtmised ja reivid…
Ei-ei, live, ikka live´id on põhiasi. Pean tunnistama, et päris paljudele neist oleme me küll peale maksnud. Hiljuti oli siin üks Taani noise-bänd, möödunud teisipäeval esinesid siin Poon ja Punkt Nihu…
Palju inimesi käis?
48
See on ju teisipäeva kohta väga hästi!
Ma olin ise ka üllatunud. Samas siin oli ka vahetult enne toda kontserti Värske Rõhu sündmus. Sellest osa võtnud jäid ka kuulama.
Kes teie programmil on ka mingit sorti piirid? Midagi, mida te kavva kindlasti ei võta?
EKREt ei taha.
Kas EKRE korraldab ka muusikasündmusi?
Ei, aga nad tahtsid ükskord ruume rentida.
Aga mis siis ikkagi on programmi puhul tähtsaim?
Seda on raske kirjeldada. Aga siis, kui ma näen häid inimesi siinseid sündmusi nautimas, annab see aimu kõige olulisemast. Sellistel puhkudel saan ma aru, kui väga mul vedanud on, et saan panustada Arhiivi tegevusse.
Kui palju teid linn toetab?
Null eurot.
Kas te ei ole linnalt siis raha taotlenud?
Oleme küll. Tegelikult pean ma tunnistama, et ühe korra ma sain Arhiivi Kirjandus- ja Muusikapäevade korraldamiseks 500 eurot, kuigi taotlesin 5000. Iga-aastasest eelarvest oleme alati proovinud saada, aga kunagi pole antud. Tean juba sedagi, et me ka järgmiseks aastaks ei saa.
Väga huvitav. Ma ei teadnudki seda. Kusjuures sa oled ainuke intervjueeritavatest, kes seda toetust ei saa. Miks see nii on?
Tõenäoliselt on põhjuseks see, et erinevalt teistest me ei ole oma OÜ kõrvale veel asutanud eraldi MTÜ-d. Kui me asutaksime MTÜ Arhiiv, mis tegeleks ainult kultuuriprogrammiga, siis võib-olla saaks.
Aga riik?
Null eurot.
Kes teid siis kõige rohkem toetab?
Kuna Kirjanike Liit teeb siin tihti sündmusi ja rendib meilt tehnikat, siis neid võib kindlasti pikaajalise koostöö tõttu toetajaks nimetada.
Kaua Arhiiv üldse tegutsenud on?
Kaks aastat.
Ja kuidas lõppev aasta möödus?
Paremini kui esimene aasta. Probleem on selles, et kuna asume eemal, siis nädalasiseselt on siia rahvast väga raske meelitada.
Milline ettevõtmine oli finantsiliselt tulutoovaim, milline laastavaim?
Isiklikult oli kõige laastavamaks Arhiivi Kirjandus- ja Muusikapäevad. Miinus oli 2800 eurot. Aga tulutoovaim…Kõik on makstud.
Milline sündmus oli Arhiivis hingekosutavaim?
European Poetry Slam Championship. Kestis kokku kolm päeva. Meil oli kokkulepe, et organiseerime neile tasuta peo. Kutsusime dub´i DJ-d ja välismaa slämmarid otsustasid ühtäkki, täiesti spontaanselt, hakata selle muusika peale improviseerima. See oli midagi sellist, mida ise ei oskakski korraldada.
Aasta kõige ebameeldivam klient (mitte nimi, vaid kirjeldus).
Aasta kõige ebameeldivam klient käis siin alles hiljuti. Tuli sisse, murdis ära meie WC uksenupu ja lõhkus sellega ära kraanikausi. Selle peale kutsusin ma turvamehed, kes otsustasid omakorda politseile helistada. Tagatipuks sain ma veel mingitelt klientidelt riielda. Üks kassiga mutt pahandas minuga päris kõvasti.
Millisel Eesti kollektiivil tasuks kõrva peal hoida? Kas mõni artist või bänd suutis sel aastal üllatada, avastasid midagi uut?
Impromachine.
2015. aasta parim lugu.
Lugu, mille tegi Sander Mölder "Kõlab hästi" saate jaoks.
2015. aasta parim live Arhiivis?
Impromachine´i ja Jaan Pehki ühiskontsert veebruarikuus toimunud Arhiivi sünnipäeval. Ma ei tea, mis jama see oli: millegipärast oli ruum kottpime ja seintelt voolas higi.
Mida võib tuleva aasta sünnipäevalt oodata?
Jaan Pehki.
Ja Impromachine´i?
Nii ma vähemalt loodan.
Aasta 2015 meenutas suuresti aastat… ja miks?
No võib-olla finantsiliselt mingil määral eelmist. Kuigi see aasta läks veidi paremini.
Emotsionaalselt oli kohutavamaid aastaid üldse, põhjuseks lähedaste kaotus.
Mis on plaanid ja ootused järgnevaks aastaks?
Tahaks koostöös Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonnaga selle maja veel rohkem elama panna.
Tunnustamist vääriv heli- ja valgusmees.
Helimeheks on Taavo Teras ja valgusmees… Saalikujunduse mõttes väärib mainimist Paul Lepasson. See, kuidas ta SÜNKi jaoks ettevalmistusi teeb, on kiiduväärt.
Milline oleks 2015. aasta unistuste bänd?
IHM Trio võiks uuesti kokku tulla.
Visandame vastuste põhjal aasta ebameeldivaima kliendi, tunnustame enimkiidetud valgus- ja helimehi, anname intervjuude põhjal live´ide soovitusi 2015. aastaks, v-b teeme veidi statistikat ning koostame kultuurivedurite playlist´i.
Avalehe foto autor on Mart Vares.