Reedel esineb Tallinnas Leedu praeguse aja edukamaid ja kuulsamaid artistide kooslusi Metal On Metal. DJ Tomas Ramanauskas ehk Miss America avaldab DJ-kolmiku tagamaid avades nende edu saladuse.
Räägi hakatuseks pisut sellest, kuidas jõudis klubikultuur Leetu?
Jummal, see oli nii ammu. Ma mäletan, et lugesime Eesti klubidest kaua enne, kui meil esimesed märkimisväärsed nimed esile kerkisid. Pikka aega oli tippsündmuseks kohalik DJ-de meistrivõistlus. Tagantjärele mõeldes tobe. Aga selline see 1990. aastate teine pool oli. Kõik kohad olid peavoolu-house’i täis, põrandaalustel pidudel kõlasid deep house, disko või tekno.
Ja siis hakkasid asjad arenema. Tekkisid uued klubid, skene kasvas ning rahagi hakkas oma rolli mängima. Tollest ajast on pärit põhiline klubi – Gravity. Nemad tõid maale huvitavaid tegijaid. Viimase paari aasta jooksul on pea kõik kuulsad DJ-d mingitel üritustel mängimas käinud. Vilnius on hea klubilinn – kummalistest kuuekümnendatest karmi elektroni, progressiivsest agressiivseni ja minimaalsest maksimaalseni. Kõik skened on olemas.
Räägi pisut Metal On Metali muusikalisest taustast ja hetke lemmikutest. Kas omaaegset Saksa alternatiivmuusikakanalit Viva Zweid ka vaatasite?
Me oleme MTV lapsed. 1990. aastatel levis see piraatkanalina. Vahetades algul kassette, siis CD-sid, süstisime pidevalt muusikat oma kõrvaveeni. Kym Wild kuulas punki, Manfredas räppi ning Miss America oli grungemees.
Viva Zwei tuli meie ellu hiljem, see polnud nii oluline, kui tollal laiemalt levima hakanud internet. Kui 2000. aastal tuli Audiogalaxy, läksid asjad meie jaoks käest ära. Kui 2001 Ibizal käisime, siis leidsime, et house on tegelt täitsa okei. Ning pärast käiku Nag Nag Nagi (Londoni populaarne klubiõhtu – toim) oli elektro ainuke aktsepteeritav tantsumuusika.
Kuidas te omavahel kokku ja tuttavaks saite?
Me olime tol hetkel ausalt öeldes üsna purjus. Ega olnud üksteisest vaimustuses. Kaks meist oleks isegi tol õhtul omavahel tüdruku pärast kaklema läinud…
Olete kaks korda saanud Leedu parima DJ auhinna. Kas olete tõesti nii head või pole lihtsalt konkurentsi?
Konkurentsi on omajagu. Aga me oleme alati keeranud punnid põhja, jauranud, scratch’inud ja leidnud endale lojaalseid austajaid. See ajas vanemad DJ-d, kes end liiga tõsiselt võtsid, endast välja. Meie aga suudame oma saavutuste üle naerda. Selline kuulsus kipub kiirelt hajuma.
Kas unistasite algusest peale rahvusvahelisest karjäärist?
Ikka! Näita mulle muusikut, kes ei tahaks tähelepanu. Aga me ei teadnud, kuidas seda teha. Ainuke mõistlik viis tundus soojendada rahvusvahelisi kuulsusi. Aga nii pole keegi veel midagi saavutanud. Siis läks moodi MySpace ja me proovisime niipidi.
Samas on MySpace täis igasuguseid üritajaid ja enamik neist jääb tähelepanuta. Mis on teie valem, et MySpace enda kasuks tööle panna?
Esiteks korralik lugu. Teiseks hea pilt, mis ei pea olema ilmtingimata sinust. Kolmandaks võta ühendust artistidega, kes sulle meeldivad, mõni neist isegi reageerib su kirjadele. Neljandaks suhtle oma sõpradega, vasta nende kirjadele, saada neile uudiseid oma tegemistest. Viiendaks ole huvitav ja uuenda oma profiili pidevalt. Kuuendaks korda järjekindlalt eelmisi samme.
Meenuta mõnda paremat pidu ja esimest setti välismaal.
Kõiki paremaid pidusid ma eriti ei mäleta. On kas piinlikud pildid või linnalegendid. Aga tippu kuuluvad kindlasti Neringas (linn Leedus – toim) toimunud ebaseaduslikud peod. Tead küll – kõnnid pool tundi pilkases pimeduses, kuni näed luidete vahel paarisada poolpaljalt tantsivat inimest. Esimene sett välismaal, Nottinghamis oli ka päris okei.
Kannate esinedes punaseid ülikondi. Miks?
Plaatide mängimine on üsna räpane amet. Et puhtust pidada, on vaja tööriideid. Samuti tunnevad tüdrukud niimoodi DJ alati ära.
Saad ehk tuua paar näidet slaavi ja lääne mõjude kohta Leedu popkultuuris?
Noored eitavad slaavi tahku, nad on läänehullud. Nad reisivad lennukite või veebilehitsejatega, hoiavad silma peal muusikal, trendidel, haipidel, kõigel. Nad reageerivad samadele märksõnadele nagu nende eakaaslased Inglismaal: Umbrella, Borat, iPod, Simpsonid, elektro, blogid, Facebook. Eestis on vist sama teema.
Siit vaadates tundub, et Leedus puudub oma indie-skene, mis Eestis on arvestatavalt arenenud. Või on mu prilliklaasid lihtsalt tolmused?
Indie-roki mõistes seda pole jah. Harva, kui midagi toimub. Üldiselt on Leedu kontsertide Siber. DJ-sid tuleb siia igalt poolt, kuid bände mitte. Kui tuleb, siis on see mõni ühe jalaga hauas tegelane 1980-ndatest või Enrique Iglesias. Meie rokiskene on kahjuks üsna nõrk.
Remiksisite Bloc Party värsket singlit “Flux”. Kuidas sattus teile selline ots?
Kõigepealt tegime paar remiksi tõusvatele tähtedele nagu Datarock ja New Young Pony Club. Siis saime remiksida Blood Red Shoesi ja seejärel – ohhooo! – tuli kiri Bloc Party mäned¸eridelt: “Poisid, teil on kaks päeva. Kas saate hakkama?” Meie naised nutsid, muu töö jäi tegemata, me ei läinud magama, ja näe – hakkama saime. Bändile see meeldis. Siis selgus, et selle saab New Musical Expressiga kaasa. Kinkeplaat. Ja me ütlesime kolm tuhat korda, et täitsa p…s!
Vaadates tagasi oma karjäärile, kui palju on olnud tööd, kui palju õnne?
Omajagu mõlemat. Me usume, et kui sa annad endast parima, siis näkkab.
Peale remikside olete ka ise lugusid kirjutanud. Kumb on vastutusrikkam?
Remiksides on teema alati teada. Ise kirjutades pead alustama nullist. Seega on see raskem. Aga tead, kui hea tunne on hoida käes vinüüli või CD-d teadmisega, et see on sinu oma. Mmmm!
Keda sa mitte mingi hinna eest ei remiksiks?
Neid on palju: Evanescence, Celine Dion, Tiesto, Bob Sincair, Modern Talking, kõik “tränamehed” ja tänapäeva kantrimehed, 98,5 protsenti kodumaisest popmuusikast ja kogu see rahajanune emomuusika.
Mida soovitaksid algajale DJ-le ja remiksijale?
DJ-hakatised oleks hea esinejanimi. Teadke, mis teile meeldib, ja ärge laske end teistest segada. Ülioluline on sisetunnet järgida. Remiksijad, ärge tehke seda, mida teised on teinud. Lihtsaid nippe on palju ning mõni neist on liiga kulunud.
Popmuusika kordab ennast. Tantsurokk kipub olema postpunki kordussaade. Millal saab uuestisünnist paroodia?
Muusika on tsükliline, uus prantsuse pop põhineb 1995. aasta prantsuse house’il. Kui muusika ennast ainult kordab ega lisa midagi uut, siis see ongi paroodia. Ilma loova mõtlemiseta kuulaksime tänase päevani Scorpionsit ja Bonnie Tylerit.
Sina ja Manfredas töötate MTV Balticus. Kui tihti tunnete, et MTV on ajast maas?
MTV ülesanne on mängida head muusikat. Ja kui meil on võimalus panna näiteks Hot Chipi video eetrisse tiheda rotatsiooniga, siis seda me ka teeme. On head ja halba popmuusikat.
Eestis teatakse Leedut Maxima poodide järgi. Milliseid Leedu häid külgi varjutab Maxima hais?
Leedukatele meeldib emo, nad ei tee enam eestlaste kohta nalju ning söövad vähem sealiha kui vanasti. Samuti jõuab neile kohale, et ka neljapäeval võib sama korralikult pidu panna kui laupäeval.
Lemmikud Eestist?
Bedwettersi kiire tähelend tekitab imetlust. Ja Padar on täiuslik asendus-Bryan-Adams.
Ja mis Leedu artiste tasuks eetlastel kõrva taha panna?
House-ässad Happyendless, folkar Alina Orlova ja elektromaniakk Golden Parazyth.
Intervjuu pärit Eesti Päevalehest
Vaata korraga ka reedese peo teemat