28.- 31. juulil toimub Viljandis juba XIX pärimusmuusika festival, mille teemaks sel aastal on „Rütm ja pulss“. Tänavuaastase teema valikut põhjendab festivali peakorraldaja Ando Kiviberg lihtsa tõsiasjaga, et ajaga tuleb kaasas käia – rütmipillid on popid ning pärimusmuusika festival võiks olla üks väljundeid aina kasvavale vaimustusele rütmipillide vastu. Siiski ei kuule festivalil ainult löökpille, esindatud on ka rütmiline pillimäng.
Festivali põhiprogrammis kuuleb 70 kontserti, nendest 28 Eesti ning 14 välismaa artistide esituses. Eksootilisematest riikidest on sel aastal esindatud Dominikaani vabariik, Senegal, Iraan, India jpt.
Lisaks rohketele kontsertidele toimub festivali raames ka mitmeid kursuseid (näiteks tantsu ja koosmängu) ja õpitubasid (löökpillimäng, kitarri valmistamine jpt); avatud on Tantsupõrand ning kohal on ka PÖFF ja Ööülikool.
Esmakordselt on festivalil esindatud ka juudi klezmermuusikat ning araabia meloodiad ja rütme folk- ja jazz-helikeelega kokku segav Abraham´s Cafe. Otsustasime ansambli eestvedajal ja akordionimängijal Kaspar Uljasel nööbist kinni haarata ja uurida, et mis värk on.
Kui kaua on Abraham’s Cafe üldse tegutsenud?
Oleme tegutsenud natuke üle aasta, kevadel oli meie esimene sünnipäev
Kuidas sünnipäev möödus?
Väga võimsalt! Korraldasime selle puhul üle-eestilise tuuri, mis tegelikult küll hõlmas ainult kolme kontserti: Tartus, Tallinnas ja Viljandis.
Tallinna kontsert oli kõige südamlikum – kuulamas oli palju sõpru ja tuttavaid, pärast kontserti saime palju toredat tagasidet ja õnnitlusi. Ilmselt olid esindatud kõik generatsioonid.
Publikut oli ka võimsalt?
Viljandis ja Tartus oleks võinud muidugi rohkem olla, kuid Tallinnas oli täismaja, nii et see läks väga hästi.
Viljandi kontsert äkki andis kellelegi kontserdile sattunule ajendi Teid selleaastasele Pärimusmuusika festivalile kutsuda?
Folgile saime tegelikult demovooru kaudu, mis toimus juba sügisel, nii et need polnud omavahel väga seotud.
Palju Te oma esimese tegutsemisaasta jooksul esinenud olete ja milline neist ülesastumistest on kõige meeldejäävam olnud?
Ei olegi jõudnud kõiki täpselt kokku lugeda, aga oleme jõudnud esineda üpris palju. Meeldejäävamatest võiks nimetada ehk nii Tallinn Music Week´i kui ka viimast kontserti Von Krahlis üritusel „Suusabaasis on tantsupidu“, mis oli väga hea vibe’ga. Ka viimasel Soome tuuril olid meil väga lahedad lived, publik võttis väga hästi vastu.
Soome tuur? Mis? Kus? Kes?
Käisime juuli keskel Soomes oma esimesel välismaa turneel, esinesime Joensuus Popkatu festivalil, kuhu kutsus meid üks Soome tuttav, kes seal elab ning kellele meie ansambel väga meeldib.
Kas teid räppar Abrahamiga pole sassi aetud? Kuskile hip-hopi peole esinema kutsutud?
Õnneks veel mitte, kuigi nalja on selle kohapealt saanud küll – mõned arvavad, et meie bänd oleks justkui Abrahami uus projekt või bänd, millega ta nüüd esinemas käib. Ma loodan, et inimesed sellega väga paralleele ei loo.
Ehk tuleb kunagi koostööprojekt Abraham @ Abraham’s Cafe?
Kõik on võimalik, võibolla võiks ta osaleda meie esimesel albumil, kuigi tundub, et meie muusikastiil tüürib natuke liiga erinevas suunas võrreldes tema omaga.
Nii et plaadi väljaandmise plaan on täitsa olemas?
Väike plaan on. Kõik on veel natuke ebaselge. Järgmise aasta kevadeks või suveks tahaks plaadi materjali valmis saada. Sügisel ilmselt teemegi väikse loomingulise pausi – üritame hakata uue materjaliga tegelema ja uut muusikat kirjutama.
Abraham võib küll natukene teise suunitlusega olla, kuid kui natukene fantaseerida, siis kellega unistaksid teha koostööd?
Esimesel albumil peaks figureerima meie põhikooseis, kuid kindlasti tahaks kaasata ka mõnda lauljat ja pille.
Kui nüüd fantaseerida, siis üks mu lemmikuid kontrabassiste on Avishai Cohen, temaga oleks kindlasti päris lahe koos plaati teha. Üldiselt on mul albumi koha pealt päris palju mõtteid, aga praegu veel ei julge täpsemalt öelda, mis saama hakkab. Kindlasti oleks soov teha võimalikult mitmekesise muusikaga plaat.
Avishai Cohen on päris kõva tegija jazzimaastikul, aga kuidas Abraham’s Cafe pärimusmuusika konteksti sobitub?
Usun, et sellega ei ole väga probleemi. Eks Viljandi folk ootab ikka teatavat autentsust, mida meie muusikas kindlasti ka on; palju viiteid juudi ja araabia muusikale, põimides seda läbi jazzimprovisatsiooni.
Ja niikuinii on ju tänavuse festivali märksõnadeks rütm ja pulss, see peaks olema küll teie bändi teema?
Kindlasti on! Ilma rütmi ja pulsita ei saa. Need on vaat et ühed tähtsamad komponendid meie muusikas. Minu meelest on tänapäeval üldse liiga palju „atmosfääri muusikat“.
Milleks festivalipublik peaks valmis olema? Mis neljapäeval ja laupäeval Lennukitehases juhtuma hakkab?
Kindlasti hakkavad juhtuma imelised asjad!
Neitsid hakkavad sünnitama?
Vabalt! Eriti kui laval on sellised noored täkud! Meie anname endast kindlasti kõik ning loodame, et kohale tuleb palju huvilisi.
Kuidas sellised noored pop-jazzi täkud üldse maailmamuusikat tegema hakkasid? Mõni mära soovitas?
Tung maailmamuusikat teha oli juba ammu – midagi lihtsalt tõmbab selle poole. Mäletan, et see mõte midagi teistsugust teha, oli meil Marteniga juba mõnda aega. Kuna ta mängib klarnetit, siis sattusime koos kuulama Klezmerit, muusikat, mis on meie pillidele väga omane ja sealt see asi edasi arenes. Õnneks on kõik selle vibe’ga hästi kaasa läinud.
Matti Nykänenil oli hüppamise ajal alati „bon voyage“ tunne. Mis tunne Sul enne lavale minekut ja laval esinedes on?
Tundeid on erinevaid, aga meil on bändis traditsioon enne igat laivi energiaring teha. Peale selle tegemist olen tavaliselt ümbritsetud võimsa energialaenguga. Seega väga võimas tunne! Muidugi eriti veel siis kui publik ka seda juurde annab. Nii et ilmselt sama hea kui Mattil. Peab tekkima tugev sünergia nii publiku kui ka bändi vahel.
Aitäh vastamast ja hüva laengut ning suurepärast kontserti!
Abraham’s Cafe astub Lennukitehases üles neljapäeval 01:00 ning laupäeval 20:00.
Abraham’s Cafe
http://www.myspace.com/abrahamscafe
Rohkem infot XIX Pärimusmuusika festivali kohta
www.folk.ee
Laura Kivik
Henri Roosipõld