Mitmesuguseid sõnumeid muusikailmast. August 2018.

Kirjutas Rene13
12-09-2018

NÄLJAPAJUK
Bloomberg vahendab Citigroup’i raportit, mille põhjal oli Ühendriikide muusikatööstuse läinudaastane käive 43 miljardit dollarit, viimati olid sama head näitajad aastal 2006. Muusikuteni jõudis kogukäibest 12%, mis on võrreldes varasemaga suhteliselt kõrge näitaja, peamiselt oli selle veduriks kontserttegevus. Ülejäänud pirukas jaguneb vahemeestele, kellest suuremad on tehnoloogiaettevõtted, raadiojaamad ja plaadifirmad.
Bloombergi ajakirjanik pakub välja, et arukas alternatiiv oleks plaadifirmad vahelt ära jätta ja diilitada otse striimiteenustega.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-06/while-music-streaming-sales-surge-singers-still-get-paid-a-song

Raport PDF formaadis on leitav siit:
https://www.citivelocity.com/citigps/ReportSeries.action?recordId=78

Samal ajal on Spotify suhted suurtega (Universal, Sony ja Warner) päris pingeliseks minemas.
* Muusikatöösturite huvides on, et striimiturg oleks killustunud ja ükski striimiplatvorm ei kasvaks liiga suureks;
* kahtlustatakse, et Spotify pikk plaan ongi teha artistidega otsediile;
* ei olda rahul Spotify pakettidega perele ja õpilasele, teenust müüakse liiga odavalt, käive kasutaja kohta läheb niimoodi madalamaks;
* kahtlustatakse, et Spotify ei jaga detailsemat datat plaadifirmadega seepärast, et planeerib seda tulevikus neile müüma hakata.

Varasuvel müüs Warner kõik oma Spotify osakud ja Sony müüs pooled, tuues argumendiks, et tahtis toetada oma artiste. Vaevalt, et keegi seda põhjendust uskuma jäi.

https://www.musicbusinessworldwide.com/spotify-is-on-a-road-to-collision-with-the-record-industry-heres-why/

UURIMIST VIISID LÄBI ASJATUNDJAD
Tuleb välja, et läinud novembris välja antud American Music Awards 2017 trofeedega on tekkinud meeldivamat sorti arusaamatus – Lil Wayne sai peale aasta parimas hiphoploos osalenutele mõeldud karika ka parima kantripundi auhinna, mis oli mõeldud nelikule Little Big Town.
Trofee ei ole nende õigetele omanikeni augustikuu alguse seisuga veel jõundud, sest kellelgi pole aimu, kuidas bändiga Little Big Town ühendust saada. Seepärast saatsin bändile ise Facebookis sõnumi, et nende auhinnad on Lil Wayne’i käes.

https://www.tmz.com/2018/08/02/lil-wayne-little-big-town-american-music-awards-mix-up/

Fox News kasutas Aretha Franklin’i järelhüüdes fotot Patti LaBelle’est, kes on samuti laulja, aga siiamaani elus. Ilmselt on mitte ainult kantri ja hiphopi, vaid ka souliartistidel raske vahet teha.

https://www.snopes.com/fact-check/fox-patti-labelle-aretha-franklin/

KOTKAD ON MAANDUNUD
The Eagles’i 76. aasta kogumik "Their Greatest Hits 1971-1975" on taaskord saanud USA kõige müüdumaks plaadiks, edestades vahepeal esikohal püsinud Michael Jackson’i albumit "Thriller".
Arvesse on võetud RIAA sertifitseeritud ühikud (mille alusel jagatakse ka kuld- ja plaatinaplaate), mis albumi puhul tähedab poodidesse saadetud, mitte ilmtingimata müüdud koguseid ja striimi puhul loetakse suvalisi näitajaid suvalises koguses.
Üleilmselt hinnatakse kõige müüdumaks endiselt Jacksoni "Thriller’it", mida on parseldatud üle 100 miljoni.
Ajaloo kõige suurema tiraažiga plaat on ilmselt AOL’i internetitarkvaraga CD-ROM, mida toodeti aastatel 1993 kuni 2006 üle miljardi, oma 15000 tonni plaate, mis on kuskil poolteist Eiffeli torni.

https://apnews.com/3c0b39a1bb5b4e44aafe2c4e05a4b67f/Beating-King-of-Pop,-The-Eagles-have-No.1-album-of-all-time

Vähemalt on Jackson kõige kasumlikum surnud artist. Tema eluajal ilmus 10 stuudioalbumit ja plaadifirma on lubanud, et postuumselt ilmub samuti 10. Hetkel kütab kirgi, kes täpselt neil plaatidel laulab. Sony eitab süüdistusi, justkui 2010. aasta plaadil "Michael" oleks kolm lugu sisse laulnud suvalised tegelased.

https://variety.com/2018/biz/news/sony-music-has-not-conceded-that-vocals-on-michael-jackson-album-are-fake-1202916324/

Jackson’i kahekümnedal stuudioalbumil saab äkki juba masinõppepõhist laulu kuulda? Sealt edasi annaks neid albumeid lõpmatuseni juurde vorpida.

https://www.buzzfeednews.com/article/charliewarzel/i-used-ai-to-clone-my-voice-and-trick-my-mom-into-thinking

PALJU KÄRA EIMILLESTKI
Nicki Minaj’i album "Queen" ei tõusnud Billboard 200’s esimeseks ja Nicki hinnangul on selles süüdi Travis Scott, Kylie Jenner, tema oma plaadifirma Republic, kes tema eest ei kostnud, Spotify reklaamiosakond, sest ei reklaaminud "Queen’i" sama agaralt nagu Drake’i viimast albumit, süstemaatiline seksism kui iga häda põhitegur ja kindlasti midagi veel.

https://variety.com/2018/music/news/nicki-minaj-slams-spotify-travis-scott-kylie-jenner-queen-1202909985/

Spotify vastas kentsakale süüdistusele, et reklaami ju tehti, oleme sõbrad edasi.

https://variety.com/2018/digital/news/spotify-rep-responds-to-nicki-minajs-claims-that-it-penalized-her-1202910114/

Hiljem lisandus süüdistatavate nimekirja ka Travis Scott’i manager Irving Azoff, kelle süül olla Nicki tuuripiletid nii viletsalt müünud, et tuur tuli edasi lükata.

https://variety.com/2018/biz/news/nicki-minaj-accuses-travis-scott-manager-irving-azoff-of-sabotaging-her-tour-1202916144/

Tim Ingham analüüsib olukorda ja leiab, et albumit ennast pole albumimüügitabelites eriti näha.
* Ligi pool albumimüügist on üsna meelevaldsed striimiühikud, mis on albumimüük vaid väga hea tahtmise juures;
* füüsiliste albumitega pannakse kaasa merchi ja konsterdipileteid, et müüki ergutada.

https://www.musicbusinessworldwide.com/nicki-minajs-scattergun-rant-revealed-one-thing-very-clearly-the-idea-of-an-album-chart-is-in-disarray/

Samal ajal saab YouTube’i vaatamisi hulgihinnaga osta. Neid vaatamisi arvestavad ka edetabeliorganisatsioonid, selle erinevusega, et YouTube’i vaatamine on 3x madalama kaaluga kui näiteks mõne premium konto alt sooritatud striim.

https://www.nytimes.com/interactive/2018/08/11/technology/youtube-fake-view-sellers.html

ÜHISKONDA LÕHESTAV MUUSIKA
Viimase 100 aasta jooksul poliitiliselt pingelisematel hetkedel areenile ilmunud Ameerika protestilaulu "Which Side Are You On?" lühike ajalugu.

https://longreads.com/2018/08/29/history-of-american-protest-music-which-side-are-you-on/

KÕIGE KURVEM LUGU
Miriam Quick katsetas Spotify meeleolualgoritmi, et leida ajaloo kõige nukramad Billboardi edetabelitipud ja jõudis seda tehes järelduseni, et algoritmipõhine lähenemine on endiselt kipakas ja kange, kuna algortimil puudub võime luua sisukaid seoseid ja muusikapalade puhul võimetus arvestada laulusõnadega. Ja kõik ülejäänud nüansid samuti.

Masina pakutud top 5 kõige kurvematest edetabelilugudest:
1. Roberta Flack – The First Time Ever I Saw Your Face
2. Commodores – Three Times a Lady
3. Elvis Presley – Are You Lonesome Tonight?
4. Larry Verne – Mr Custer
5. Commodores – Still

http://www.bbc.com/culture/story/20180821-can-data-reveal-the-saddest-song-ever

TARK EI TORMA
Aastal 2008 tegi matemaatikaprofessor Jason Brown Fourier’ teisenduse abil kindlaks, millest täpselt koosneb biitlite pala "A Hard Day’s Night” avaakord. Selle avastuse järel lubas ta välja selgitada, kes biitlitest kirjutas loo "In My Life" seade. 10 aastat hiljem jõuti tulemuseni, andmeanalüüs näitas, et kõige suurema tõenäosusega kirjutas selle Lennon.

https://www.npr.org/2018/08/11/637468053/a-songwriting-mystery-solved-math-proves-john-lennon-wrote-in-my-life?t=1535917619319

AJUBIIT
Lääne Sydney ülikooli aju- ja käitumisuuringute instituudi teadlased on uurinud, miks muusika jala tatsuma paneb ja on jõudnud hüpoteesini, et madalad helid kasutavad ära aju neurofüsioloogilisi mehhanisme. Täpsemalt mängiti katseisikutele erineva rütmiga näidiseid ja kui näidises kandis rütmi madalam ots (täpsemalt 130Hz), kerkisid selle peale sama sagedusega ajukooreaktiivsuse näitajad. Osa neuroenid justkui sünkroniseerusid biidiga.

https://medicalxpress.com/news/2018-08-bass.html

Otsekui tellimise peale on Resident Advisor avaldanud ülevaate kehabiidist. Tuleb vaid kümnelõigulisest sissejuhatusets mööda saada ja EBM’i ajalugu on peo peal.

https://www.residentadvisor.net/features/3311

ANDMEBAASITALGUD
Discogsis on andmebaase uuritud ja selle põhjal salvesatatud muusika seaduspärade kohta mõningad tähelepanekud tehtud. Valimiks oli Discogsis olev info, mis on kõvasti kaldu jõukama maailma poole (mis on ka maailma suurim muusikaturg).

* Erinevate väljannete arv on alates 50datest kasvanud ümmarguselt 20% aastas, umbes iga 20 aasta tagant on erinevate reliiside arv kahekordistunud;
* märksõnaga "pop" varustatud väljannetele kasvunumbrid ei kehti, sest sinna alla lahterduvaid väljaandeid on ilmunud viimased 50 aastat üsna stabiilselt 27000 ringis aasta kohta;
* tänapäeval ilmub erinevaid nimetusi vinüülil 16% rohkem kui ilmus vinüüli kuldajal, ainult tiraažid on tänapäeval kordades väiksemad.

https://blog.discogs.com/en/the-history-of-recorded-music/

HIPSTERIHIRMUTIS
The Guardian’i kultuurinurgas kiigatakse CD-plaatide käekäigu poole.
* Striimi turosa on läinud aastast alates suurem kui CD-plaadil (38% vs 30%);
* CD plaadiraamatud kipuvad olema informatiivsemad kui ühelgi teisel kandjal;
* Discogsis kasvas läinud aastal kasutatud CD müük rohkem kui 25%;
* CD’d ei peeta ägedaks kandjaks ja selle järgi ei osata praegu nostalgiat tunda.

Seega kui tarvis midagi soodsat, mida ei himusta hipster ega varas, siis homo economicus vaataks CD poole.

https://www.theguardian.com/music/2018/aug/08/cds-resurgence-hipster-kryptonite-compact-discs-vinyl-format-music

OH MIS PROTESTID
Vabariiklased leiavad, et Pearl Jam peaks Trumpi ja Montana inimeste ees vabandama, sest nende konsterdiplakatil oli teiste vigurite hulgas kujutatud ka surnud Donald Trumpi, kelle laipa sööb vabadusekotkas. Kontsert Rock2Vote oli osa Montana osariigi demokraadist senaatori Jon Tester’i rahakogumiskampaaniast, sest novembris toimuvad Ühendriikides vahevalimised.

https://www.digitalmusicnews.com/2018/08/15/gop-chairwoman-republicans-apology-pearl-jam/

Inim- ja loomatoidutootmise hiid Mars võttis tagasi reklaamidiili YouTubega, sest üks nende reklaam oli sattunud Londoni drillbändi Moscow17 loo ette. Drill on gängitrap, sotsiaalsetelt kommetelt midagi sarnast gängstaräpile või vahepealsele black metalile, mida viljelevad nigelatest oludest pärinevad kuritegelike huvidega ja omavahel tülis olevate noortegängide liikmed. Moscow17 liige Incognito oli paar päeva varem tänaval surnuks pussitatud.

https://www.theguardian.com/uk-news/2018/aug/04/mars-pulls-adverts-from-youtube-over-drill-rap-video-placement

Vahepeal lükati edasi Notorious B.I.G. ja Tupac Shakur’i mõrvade teemalise krimka "City of Lies" ilmumiskuupäev. Teise tänavu valmis saanud muusikutevahelisele hõõrumisele keskenduva filmi, norra black metali teemalise põneviku "Lords of Chaos" levisse ilmumise kohta puuduvad andmed siiamaani. Äkki 20 aasta pärast dramatiseeritakse kinolinal ka drill skenes toimuvat?

https://www.upi.com/Entertainment_News/Movies/2018/08/07/City-of-Lies-with-Johnny-Depp-pulled-from-release/2251533657817/

KELLELE KUULUB MÜRA?
Youtube’i laetud 10 tundi valget müra sai viis automaatset autoriõiguste rikkumise hoiatust. Kui nädalavahetusel on plaanis puurimistöid või muud säärast, maksab igaks juhuks EAÜ’ga nõu pidada, sest äkki on tegemist loata esitatava kaveriga.

https://www.techdirt.com/articles/20180105/10292038938/white-noise-youtube-gets-five-separate-copyright-claims-other-white-noise-providers.shtml

TEHNOÕUDUS
Florida vanglaamet viljeleb koostöös vanglatele interenetiteenuseid pakkuvate ettevõtetega nurjatusi, milletaolistest agaramad autoriõiguste kaikamehed öösiti und näevad. Mõningad näited muusikatarbimisest vanglainterneti kaudu.
* Muusikafailid (1,7 taala tükk) on seotud pleieriga;
* sõlmiti leping uue teenusepakkujaga, uutesse seadmetesse faile liigutada ei tohi;
* korraga võib vangil olla ainult üks seade;
* 25 taala eest on võimalik vanast seadmest muusika alla salvestada, CD’le kirjutada ja kodustele saata.

http://www.jacksonville.com/news/20180808/florida-inmates-spent-113-million-on-mp3s-now-prisons-are-taking-players

EUROOPA AUTOTÖÖSTUSE PÄÄSTJAD
Räpparite hinnagul on kõige ägedamad automargid Mersu, Bentley ja Porsche, neid mainiti Genius.com hiphop laulusõnade andmebaasi põhjal 2017. aastal ilmunud lugudes kõige enam.
Sama andmebaasi põhjal on kõige ägedam Balti riik Eesti, mida mainiti rekordaastal 2010 miljoni laulusõna kohta 0,6 korda, 2017. aastal ei mainitud Eestit üldse (Mersut mainiti 105 korda miljoni laulusõna kohta). Eks ole Eesti ajutiselt pöörane edu selles tabelis tollase peaministri Ansipi hea töö tulemus, see on selgemast selgem.

https://qz.com/quartzy/1374100/tesla-is-not-cool-ask-hip-hop-and-rb/

Veel artikleid