Kui mina stuudiosse jõudsin, oli õues juba pime. Vajutasin fonoluku nuppu, kuhu kõrvale oli kirjutatud "Kopter Productions". Rauduks avanes ning sisenesin ruumi, kus kaks ja pool aastat olid Balti industriaali parimad pojad Pedigree oma uut plaati sepistanud. Väsimuse märke oli meeste silmis näha, kuid see ei seganud intervjuu andmist. Kuna Taffil oli palju sebimist, siis vastasid Bonne ja Marx. Tegelikult vastas Taff ka ühele küsimusele, viimasele.
"Skeletal" väljas, palju õnne, nagu alati.
Bonne: Suur tänu!
Kui kaua loomeprotsess aega võttis? Mäletan, et rääkisin sinuga 2006 gig-il, kui kaugel mingid vanad asjad on ja sa ütlesid, et juba on käsil töö uue plaadi kallal. Kokku peaks olema siis kirjutamisprotsess 2 ja pool aastat?
Võib öelda, et kolm, sest mingisugused alged lugudest tekkisid 2006 juba kindlasti. Siis läks küll mul isiklikult suurem aur küll "Ghosts and Corpses’i" koostamise peale ja remiksijate leidmise peale. Aga ühtteist me ikka tegime juba omaloominguga ka. Aga selge on see, et põhiliseks tegevuseks läks ikkagi pärast seda, kui G&C oli ilmunud. Seda perioodi võib põhiliselt selleks õigeks loome- ja stuudioprotsessiks kutsuda, aga kindlasti olid juba 2006 mingid alged.
Teil ei olnud küll mingit survet stuudio ega kellegi poolt ega ka mingid release date’i. Kas ei olnud mõtet, et võiks varem välja lasta, kuna materjali on piisavalt või lükkus kogu aeg ikkagi edasi mingi force majuere’i tagajärjel?
Bonne: Mõte ja plaanid olid küll tegelikult
Marx: Kaks aastat järjest – rääkisime ja andsime mingeid deadline‘e juba.
Bonne: No päris kaks on võib-olla liialdusega öeldud. 2007 lõpus hakkasime tõsisemalt kirjutama, et 2 tõsisemat deadline’i oli: üks oli täpselt aasta tagasi ehk eelmise aasta sügisel samal ajal oli plaan, et äkki teeks valmis ja teine oli sel kevadel, mis jumal tänatud läks ka mööda. Kevadel selle avaldamine ei oleks olnud õige mõte. Nii et kaks deadline’i oleme enda jaoks lükanud edasi, aga ma arvan, et see on kõik kasuks tulnud, et praegu on ikka kõige õigem ja täpsem aeg seda välja anda. Nagu näha me ilgelt tegelesime selle materjalid kallal. Kui oleks kevadel välja andnud, oleks kindlasti hoopis teine pilt olnud ja kindlasti mitte nii hea.
Mõtlengi, et alati kui tulevad sellised pikad perioodid ja nende asjade edasilükkamine. Ühest küljest on hea aga kas ei olnud sellist ohtu, et tuleb selline ülemõtlemisprotsess – mõtled ise, et kõik on hästi, paigas, jumala palju ideid, aga lõpuks fännid ütlevad, et ehk on liiga ülemõeldud/ületoodetud.
Bonne:Kui on üleprodutseerimise oht siis jah, aga ma usun, et me oleme nendest ohtudest suht osavalt kõrvale põigelnud. Arvan, et see oht ähvardab igat loomingulise asjaga tegelevat inimest.
Marx: Igas vallas võib see ületootmine toimuda, see ei ole ainult muusikas.
Bonne: Aga ma arvan, et me ei ole seda selle plaadiga teinud. Meil sai ta omast arust täpselt nii pikk kui ta saama pidi ja ta on küll nii värskelt väljas, et inimeste arvamusi veel nii palju kuulnud ei ole, aga need, kes on juba kuulanud, on öelnud, et pärast paari-kolme kuulamist on asjad selgemaks saanud ja paika loksunud, et ei ole midagi pikk ega ületehtud.
Ma tean, et Eesti bändidel on selline värk, et uutel plaatidel on tunda palju neid mõjutusi, mida nad on parajasti kuulanud või ise kõrvalt teinud. Kas kõrvalprojektid, millega olete tegelenud, on uut plaati mingil määral mõjutanud?
Bonne: Me ei oska selles mõttes öelda. Mu ainuke enda kõrvalprojekt on praegu Astro Zombies ja see on Misfitsi looming ja see on mind alati mõjutanud. See mul üks lemmikbände. Teiste eest ma ei oska rääkida, Marx räägi midagi.
Marx: Ei oska öelda. Kui olen Against the Day lugusid teinud, siis ma ei ole kunagi mõelnud, et ta peaks Pedigreesse minema või vastupidi, et mis lood Pedigreesse ei ole jäänud, mis on minu alged olnud. Neid ma kasutanud ei ole.
Bonne: Pedigree on täiesti eraldiseisev asi, nad ei jää üksteisele jalgu ja nad ei ole sõltuvad teineteisest.
Tean, et alati jätad sõnadele interpretatsiooni ruumi, pole absoluutset tõde ja mõned isegi väitnud, et tegemist on concept-albumiga. Mis määral teie puhul? Pole küll story’t. aga mis on läbivad teemad?
Bonne: Raske öelda. Lihtsalt mingid asjad, mis rohkem on kuidagi mõjutanud või morjendanud ennast. Läbivad theme’d on selle mõttes selle liha kadumine luudelt. Hakkab nagu vaikselt tõsiseks ära kuivama. Väga ei täpsustaks. Üldine theme: kui kuulad mingit laulu, siis võid sealt paralleele plaadi nimega üritada leida. Fakt on see, et "Skeletal" ongi nagu läbiv joon ja selles mõttes ongi ehk concept-albumiga tegemist. Kui pikemalt praegu seletada, siis läheks väga palju aega. Pole üritanud igatahes seda ja võib-olla ei teegi. Las igaüks leiab kontseptsiooni või tõlgenduse enda jaoks tervikuna.
Te olete ka remikside fännid. Ise remiksinud kui teid on remiksitud. Võib-olla vara rääkida, aga kas "Skeletalist" lastakse remikse välja või lasete avalikult remiksida seda?
Bonne:Mõtteid on olnud. Praegu on küll tunne, et samasugust täispikka ei üritaks ega laseks teha. Mõtteid on aga liikunud selles suunas..
Marx: Mingi loo singlile. Et on konkreetse loo singel, sinna peale lasta.
Bonne: Konkreetsed variandid on olemas, on sidemeid tegelastega, kelle käest tahaksin remiksi, aga et see ei paisuks mingiks suureks projektiks. Võib-olla singli B-pool või EP formaadis. Ei ole veel arutanud, aga just on pikk album tulnud välja. Vanade väljastamine on eraldi teema. Võib-olla EP, kui on mõni eriti hea mix või mõni cover, mis jäi siit plaadilt välja. Võib-olla mõni koostöö värk. Praegu vara rääkida, aga mõte selles suunas on liikunud. Teine mõte: panna mõned rajad allalaaditavaks ja kes tahab, teeb. Siis oleks huvitav kuulata. Kui tuleb midagi väga vinget, miks mitte kasutada.
Kui bändil on tohutu loomingupagas, siis setlisti koostamine tekitab aina rohkem peavalu. Kui box-set ilmub, siis kuidas see mõjutab setliste? Rabakal esitasite kolm lugu Lesliega. Kui ilmub box-set, kuidas siis?
Bonne: Tavalist set’i mõjutab ilgelt vähe. Teeme kindlasti Rabaka omadele juurde, aga see jääks ikkagi sinna konteksti, et Leslie on ka pundis. Ei kujuta ette, et me tavalise koosseisuga mängime "Rusty Man’i". Ikkagi vana teema ja tundub õige, kui Leslie on ikka ka. Ei löö risti ette, et teeme ka ilma Leslie’ta mõne üksiku loo, aga mitte nii, et 4-5 lugu.
Box-set’is praegu 3 esimest albumit ja DVD. Küsimus selles, et nüüd, kus võimalused suuremad, siis kas olete mõelnud ka "Spite Rising" remaster’i peale?
Bonne: Mida seal masterdada? "Spite Rising’u" re-release on korra käsil olnud juba. "Skeletali" release tuli aga liiga selga, lükkasime kõrvale. Jumala tõsiselt oli vahepeal käes see. Lasime lõpetada video "Things you need’ile". See on juba lõpetatud, selle paneme plaadile lisaks, sest ta on unreleased, aga filmitud tol ajal. Võib-olla isegi live või uuema variandi mõnest loost, nt "Deadlights" ja lisaks veel midagi natuke. "Spite Rising’u" re-release tuleb jumala kindlasti. Vaatab selle uue plaadi mässu ära, siis vaikselt võib liigutada. Seda nagu mitte miski ei takista meil. Meil on masterid enda valduses, natuke võib-olla tänapäevasemaks soundi üldlevelit kruttida/kompresseerida. Kättevõtmise asi.
Praegu on Tallinnas ja Tartus esitlused tulemas. Kas rõhute settides rohkem uutele lugudele?
Bonne: Praegu uus plaat aktuaalne ja esitlused, eks võibolla natuke rohkem rõhku paneme uutele loomulikult. Juba rahvas tahab kuulata. Eks mõne aja möödudes tõmbab stabiilsemaks. Live set’i sätime ikka nii, et eri aegadest parimaid lugusid mängida. Muidugi esitluse lood on 17-st vähesed, tulevikus kavas sellised lood, mis praegu set’i ei mahu.
Mis te arvate, millise loo rahvas kõige paremini vastu võtab, millise suhtes kõige tugevam fiiling?
Marx: "Quarantine". Arvan, et sellest saab väga hitlugu. Mulle endale tundub, et võiks saada selliseks nagu "Growing Aparti" pealt oli "Formula for Freedom".
Bonne: Jah, võib selles mõttes jaotada sektoriteks lood. Karmimatest kütteasjadest: "Shrine" ja "Quarantine" on enda jaoks sellised spetsimad. "Too much damage" ja "Listen to the children" ka. Endal raske öelda, mida tahaksin rahva lemmikuks. Ühegi vastu ei ole mul midagi, kui saab rahva lemmikuks. Samas on meil ka terve persetäis ka rahulikumaid lugusid, mis mulle väga meeldivad. Mõlgutame mõtteid, et kuna rahulikumaid nii palju, miks mitte teha live set eraldi nendest. Mürgeldamist ei segagi sisse. Mingis ootamatumas miljöös vms.
Traditsiooniliste küsimuste aeg: Mis viimasel ajal CD-pleieris või iPodis mängib?
Bonne: Kui päris aus olla, kui nüüd "Skeletali" mikse viimasel ajal masterdasime, siis öösiti koju jõudes muusikast suht vill ees. Viimase paari nädala jooksul midagi väga ei kuulanud. Täna panin plaadi vahelehti karpidesse ja siis kuulasin Killing Joke’i "Hosannas from the Basements of Hell", Tricky – "Knowle West Boy" ja Big face – "Easy listening".
Marx: Alguse jutt on sama. Aga hommikuti tööle sõites: Down II.
Mis on su lemmik rada7?
Bonne: Metallica – "Orion". Skeletali nimilugu ka, rada 7.
Marx: Helmet – "Street Crab".
Taff: Kuulasin täna juhtumisi Godfleshi plaati „Us and Them“ ja seal oli rada 7 „Bittersweet“. Mulle meenus, et ma aastal 2000 viksisin robustselt selle käigu maha ja sellest sai lugu „Cold Crush Riser“.