Sibyl Vane’i Helena: lasen end inspiratsioonist kanda

Kirjutas ghola
24-03-2012

Muusikute ja laulukirjutajate üks suurim mõistatus ja müsteerium, edu saladus – heade lugude kirjutamine. Niisiis, me kõik teame, et seal ei saa tegelikult olla mingit täpset valemit ega voodood , aga tutvudes Sibyl Vane’i loominguga (youtubes on mitmeid kontsert-salvestusi) hakkasin selles uuesti kahtlema. Matemaatika see olla ei saa ning voodoosse ma ei usu, niisiis küsisin otse, kuidas bändi laulja-lugudekirjutaja-kitarrist Helena seda teeb.

Kohe asja juurde – kuidas su lood endale sellise põneva sisu saavad?
Muusika kirjutamine on suurepärane võimalus oma tavalist ja rahulikku argipäeva põnevaks muuta. Lugudes peab olema iseloomu ning tekst ja muusika peavad seda tunnetust, mida loo kirjutamise ajel tundsin, üheskoos edasi andma. Lugude kirjutamine on ka hea moodus ilma igasuguse põdemiseta peas kummitavaid mõtteid ja tundeid välja saada.


Olgu nii. Kuidas üks Sibyl Vane lugu sünnib?
Enamasti algavad lood kodus ja laua taga. Mõnikord ka koolitunnis või bussis, millega kodu ja kooli vahelt sõidan. Viimasel juhul tuleb muidugi mälule lootma jääda, et koju jõudes see kirjutamiseks meeles ka oleks. Arvutit ma selleks ei kasuta, sest see kipub mind pigem segama, aga kui millegi osas kahtlusi tekib, salvestan loo ja saadan bändikaaslastele arvustamiseks.

Kuidas alustad – lihtsalt mõtled, et nüüd teed katse või tuleb inspiratsioon ise suvalistel hetkedel piinama?
Nii ja naa. Olen aru saanud , et lugu lihtsalt „ärategemise“ pärast teha ei ole mõtet – see ei kõlatu ja selles puudub igasugune tunnetus. Pigem lasen inspiratsioonil end kanda. Repertuaari jõudnud lugude puhul on tegelikult mängus meie kõigi kolme käsi, teinekord suudavad teised liikmed ära tunda näiteks selle, kui mõni lugu päris õigelt ei kõla – peaks toimima juhtudel, kui lugu on tõepoolest täiesti tühjapealt kokku kirjutatud.

Niisiis loo kirjutamine lõppeb proovis?
Jah, loo kirjutamise kõige ägedam osa toimub prooviruumis – siis saab Heiko ja Margiga ühest kolmandikust tervik. Momendid, mil minu loodu võib nende käe all totaalselt muutuma hakata ja tervikut vormi omandama. Seikleme palju ning viime läbi äärmuslikke katseid. Asjaolu, et kõik oleme täiesti erineva muusika poolt mõjutatud, teeb selle protsessi vägagi huvitavaks ning nagu näha on see olnud ka üsna tulemusrikas. Kisume loo alasti ja võib olla ka ribadeks, tõstame asju ümber, kaotame mingid osad täiesti või kirjutame juurde. Nõnda sünnibki Sibyl Vane’i looming, mida lõpuks kõrvutatakse juba neljandate bändidega, millest me ise eriti midagi kuulanud ei olegi.

Kui tihti te kokku saate või üldse bändiga proove teete?
Bändiga on meil proovid kaks korda nädalas, aga see number kahaneb või kasvab vastaval sellele, mis parasjagu käsil on. Kokkuvõtlikult võib öelda, et teemegi proovi täpselt nii palju ja pikalt, kui meil vaja on.

Mängid laval kitarri ja laulad ka, oskused, mis vajavad pidevat harjutamist – kui tihti pilli kätte võtad?
Alati võiks iseseisvalt rohkem harjutada, aga igapäevased toimetused ning asjaajamised nõuavad kahjuks oma aja. Seega on just vabadel päevadel pill tihedamalt ja pikemalt näppude vahel. Samas üritan ikkagi korra päevas vähemalt ta kätte võtta ja kas või paar korda C-duuri mängida 😀

Youtube järgi tundub teil omaloomingulist materjali juba päris palju, püüdlete plaadi poole ka?
Materjali on kogunenud juba umbes kahe albumi jagu ja tuleb aegamisi juurde ka. Mis on tegelikult väga hea – kui peakski plaadi tegemiseks minema, siis on mille vahel valida. Plaat on tegelikult üks meie olulisi eesmärke, aga seoses sellega, et praegu on päris palju uusi pakkumisi ja kõike muud toimumas, siis võtame rahulikult. Bänd ja materjal on tegelikult juba valmis, lihtsalt ootame õiget aega ja võimalust.


Oled endale seoses Sibyl Vanega mõned liikumapanevad eesmärgid ka seadnud?
Eesmärkidest rääkida on keeruline… Korra mainisin juba plaati. Muuseas, meie kõige esimene nö eesmärk oli mängida vaid üks kontsert Pärnu Noorte Vabaajakeskuses.

See eesmärk täitmata jäigi, kontserte on kahtlemata rohkem antud.
Jah, see aeg puudus igasugune idee, et minust võiks saada laulja või Heikost basskitarrist. Mark see-eest oli juba algusest peale väga põnevil ja kujutas ette miskit põnevat minekut selle bändiga. Aga teda tuleb natuke ohjeldada ka, endiselt unistab vägevast edust ja eesmärkidest, mis minule ja Heikole kui väga skeptilistele inimestele üsna ebareaalsed tunduvad.

Aga mis on realistlikud eesmärgid?
Minu jaoks on kõik toimunu realistlik ning see on mingis plaanis progresseerunud väga iseeneslikult. Tõtt-öelda pole eesmärkide peale väga mõelnudki. Olen teinud seda bändi nüüd kaks aastat ning võtnud mõista, et iga pisemat sammu võibki võtta omaette eesmärgina. Kasvõi seda, et Sibyl Vane on täpselt see, mis teha tahan ning naudin Margi ja Heikoga koos mängimist väga. Peale mille on mul hea meel, et muusika, mida teeme, on tänaseks inimesi kõnetanud – see on meie kõigi jaoks suur asi, võimalik, et esialgu olemegi just selle nimel prooviruumides metsikult palju tööd teinud.

Sibyl Vane esineb Tallinn Music Weeki raames Rada7 showcase’il reedel 30.03 kell 22:00 klubis Hoov.
Lähemalt: http://www.rada7.ee/yritus/60385/

Veel artikleid