Vimplitejagajad ja muusikasõbrad, kes te olete Eestimaal nautinud selliste orkestrite ülesastumisi, nagu näiteks Roisin Murphy, Korn, José Gonzalez, Bob Dylan, Massive Attack, Sigur Ros, R.E.M., Black Dice, Klaxons, Monster Magnet ja Tricky, peaksid kindlasti külastama tänutäheks kolmapäeval, 26. novembril, Von Krahli teatri baari, sest seal toimub BDG kontsertaasta lõpupidu. Lisaks valikule plaadikeerutajatele, esinevad Eva Mitreikina, kellel on ette näidata värske plaat ja nüüdismuusikakollektiiv Efterklang Taanist. Juhtumisi avanes ka võimalus täpsustada paari fakti Efterklangi ühe liikme Casper Clauseni abil.
Minu kõige esimene ja tähtsaim küsimus on loomulikult nende viimase video režissööri kohta, sest see nimi tundus olevat liiga tuttav. Selliseid olulisi asju tuleb kontrollida. Casper naerab: “Jah, tõesti, tema ise!” Efterklangi viimase video režissööriks oli Anders Morgenthaler, ma usun, et siin paljudele väga tuttavast wulffmorgenthaler.com’ist. “Kui aus olla, siis oleme me juba varem temaga koostööd teinud. Osa muusikast tema filmile "Princess" on meie poolt. Ja kuskilt sealt alates olemegi hästi läbi saanud. Seega ei ole eriline juhus, miks sattus just tema meie videot tegema. Me lihtsalt küsisime ja ta valis loo “Caravan”.”
Mul on hea meel, et andekad inimesed on kokku saanud. Püüan talle kiiruga seletada teemakohast (link) koomiksiriba ja kirume tänast lörtsist ilma, kuni jõuame ühisele arusaamale, et looduslikud olud mõjutavad muusikut. Ja üldse mitte halvasti. “Ma usun küll – külma ilma tõttu veedad ehk rohkem aega toas ja on rohkem aega mõtteid ehitada. Ma küll ei tea, kuidas täpselt see muusikas peegeldub. Aga samas on see kindlasti just põnev neile, kes ei ole Skandinaaviast või mujalt külmematelt aladelt. Umbes nagu meile on näiteks Brasiilia.”
Efterklangil on oma plaadifirma nimega Rumraket, mille alt annavad nad välja plaate bändidelt, mis neile endale väga meeldivad. Näiteks ilmus Euroopas Grizzly Beari debüütalbum just Rumraketi märgi alt ja seda enne, kui Grizzly Bear Warpiga lepingu tegi. Seetõttu eeldan, et neil võiks olla päris terav kõrv huvitavate asjade peale. Küsin, mis Taani bände me veel peaksime teadma, peale Rumraketi all olevate Slaraffenlandi ja Our Broken Gardeni? “Oh, raske öelda! Praegu on uusi põnevaid asju väga palju, ainult mine mõnele muusikalehele ja kuula. Vanematest asjadest soovitaks kindlasti bändi nimega The Savage Rose, tegutseb juba 70-ndatest. Kindlasti kuula sellist bändi nagu Under Byen, mis on ka juba päris tükk aega tegutsenud. Uuematest asjadest on Jab Mica Och El väga huvitav! Ja kui plaadifirmade kaupa võtta, siis uuri sellist leibelit nagu Escho.”
Bändi viimane suurem projekt on aga novembris ja detsembris etenduvale teatrilavastusele “Som Hos Dig Står” muusika kirjutamine. “See oli tõesti väga põnev kogemus. Tegelikult küll tegime suurema osa mina ja Mads Brauer. Huvitav teatri juures on just see, et kõik muutub. Filmis peab pildi ja heli lihtsalt kokku panema, kuid teatris võib erinevatel õhtutel olla mõni osa lühem, vahel jällegi pikem. Seega nende muutustega arvestamine ja nende järgi tegutsemine on see kõige raskem ja samas põnevaim osa.”
Laval on neil homme abiks kolm lisainimest, mis teeb kokku seitse. Kuna ma pole neid varem esinemas näinud, siis küsin igaks juhuks, kas Tallinna kontsert on tulemas hoogne või pigem “shoegazing”? Casper naerab selle peale. “Ma ei nimetaks seda viimaseks, me päriselt ikka suhtleme publikuga. See on selline värvikas, paljude instrumentidega ja ikka väga dünaamiline!”
Vaata lisaks:
"Caravan" video
Ürituse teema